Káosz a húspiacon: rengeteg tényező befolyásolja az áringadozást
Teljesen kiszámíthatatlanná vált a húspiac az elmúlt hónapok során, melyet több tényező, például a koronavírus, az afrikai sertéspesti, az éttermi és közétkeztetési fogyasztás bezuhanása, és Kína felemás döntései is befolyásolnak
Teljesen kiszámíthatatlanná vált a húspiac az elmúlt hónapok során, melyet több tényező, például a koronavírus, az afrikai sertéspesti, az éttermi és közétkeztetési fogyasztás bezuhanása, és Kína felemás döntései is befolyásolnak – fogalmazott a Telex.
A távozó Indexesek által alapított hírportál meglehetősen pontos leírást adott a húspiacon idén kibontakozott káoszra: semmi sem állandó, csak a változás. A 2020-as évben annyi minden történt a húspiacon, hogy visszaemlékezni is nehéz, ám a portál most összegyűjtötte azokat a legfontosabb sarkalatos pontokat, amelyek befolyásolják a furcsa helyzetet.
Egyrészt a koronavírus-járvány kitörése megváltoztatta a fogyasztási szokásainkat, és a járvány függvényében hozott intézkedésekben van a kulcs. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, a legfontosabb változást a HoReCa (szállodák, éttermek, kávéházak/catering) szektor fogyasztásának szinte teljes kiesése hozta.
Mivel a turizmus és a vendéglátás egy időre jóformán nullára szorult, a jelentősen bezuhanó kereslet szinte törvényszerűen vonta maga után az árak emelkedését is. Mint a portál is kiemeli, ugyan a karantén időszaka alatt ugyanúgy fogyasztották lelkesen a húst az emberek, de a közétkeztetés és az éttermek húsfogyasztásának kiesését bőven nem tudták kompenzálni.
Mivel a gasztro kiesett, a kiskereskedelmi forgalom megnőtt – erről számolnak be a hazai gyártók is. A boltokban azonban eltérők a fogyasztási szokások, egyrészt az emberek hamarabb vásárolnak alacsonyabb árkategóriába tartozó készítményeket, mint a szeletelt/előrecsomagolt termékeket. Ennek az aránya nőtt is egyébként a csemegepultos készítményekkel szemben.
Mivel az alacsonyabb árú termékek irányában indultak el az emberek – feltehetően a járvány hozta kényszertakarékoskodás miatt – az áruházláncak saját márkás készítményei után is nőtt a kereslet, viszont egészen jól tartották magukat a márkásabb húskészítmények is. A lap megjegyzi, ritkább az is, hogy olyan drágább húsokat fogyasztunk otthon, mint a steak, szűzérme, libamáj vagy akár a hal.
Azt sem érdemes elfeledni, hogy rendkívül súlyos betegségek terjedtek mind a baromfi, mind a sertéságazatban, az előbbiben a baromfi-influenza, utóbbiban pedig az afrikai sertéspestis tombolt, amely folyamatosan változtatták a piaci helyzetet, befolyásolták az árakat. Egész vágóhidak estek, majd léptek be újra, ha a nyakukon maradt a termés, akkor Európában dömpingáron szabadultak volna tőle – jegyzi meg befolyásoló tényezőként a Telex.
Ami még szintén egy fontos alakító tényező volt, az a kínai – amerikai kereskedelmi háború mentén kialakuló kínai döntések volta, amely a nagy európai gyártók életét is fenekestül felforgatta. A kínaiak gyakran az európai beszerzés rovására növelték az amerikai vásárlásokat, amelyek következtében volt, hogy szabadesésbe kezdtek az árak, meg volt, hogy ugrottak.
Azt azonban mindenképpen megjegyezni, hogy a zavaros év ellenére a gyártók egyáltalán nem pesszimisták, ugyan már nincsen felvásárlási láz, viszont azt egyáltalán nem érezni, különösen a magyar piacon, hogy a gazdasági bizonytalanság ellenére nem lenne elegendő a húsfogyasztás.