Elképesztő felvétel készült a Jupiter egyik holdjáról
A Juno második alkalommal is megközelítette az Iót, hogy méréseket végezzen a Naprendszer egyik legfurcsább bolygójának megértéséhez.
A NASA Jupiter-missziójának űrszondája, a Juno 2023 decemberében és 2024 februárjában rendkívül közel repült az Ióhoz, a gázóriás egyik legnagyobb holdjához: mintegy 1500 kilométerre került a felszíntől, és elkészítette az eddigi legpontosabb felvételeket a hold éghajlatáról és földrajzáról.
„Az Io felszínén hemzsegnek a vulkánok, és néhányat működés közben tudtunk elkapni. Méréseink így teljesen új képet festenek a Jupiterről és holdjairól, az összeállításukról és a történelmükről” – mondta Scott Bolton, a Juno vezető kutatója.
A VG az amerikai űrhivatal közleményére hivatkozva azt írja, a felvételen látható volt egy 200 kilométer széles lávató, a Loki Patera, valamint egy óriási obszidiánhegység is, amelynek felszíne olyan sima, mintha üvegből lenne.
A Juno mikrohullámú sugárzást mérő műszere által gyűjtött adatokból készített térképek azt mutatják, hogy az Io felszíne nemcsak viszonylag sima a Jupiter többi holdjához képest, hanem a pólusok sokkal hidegebbek, mint a középső, vulkanikus szélességi körök – magyarázzák a cikkben.
Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy apró jégkristályok vezethetnek az élet nyomára idegen égitesteken: mindössze egyetlen jégszemcsére van szükség ehhez. De arról is beszámoltunk, hogy egy tanulmány szerint óceán rejtőzhet a Szaturnusz holdjának felszíne alatt.