Június közepétől Európában is elérhetővé válhat a nyálalapú koronavírus-gyorsteszt
A kezdetek idején magzatkorban lévő koronavírus-tesztek jelentős fejlődésen mentek keresztül a járvány időszaka alatt, az egy napos eredménykiértékelési időt már sok esetben sikerült csak órákra, vagy akár kevesebb mint egy órára csökkenteni.
A SKILLCELL nevű biotechnológiai cég, a CNRS SYS2DIAG laboratórium és a VOGO digitális cég által alkotott francia konzorcium bejelentette, hogy megkezdték egy nyálalapú koronavírus-gyorsteszt előállítását, ami potenciálisan egy óra alatt is képes kiértékelni a mintavételek eredményét.
Az EasyCov névvel ellátott tesztfelszerelés első példányai állítólag már június közepén piacra kerülhetnek, és rém egyszerűen működnek: a tesztelés alá vont beteg nyelve alól körülbelül 1 milliliternyi nyálat vesznek és elemzik ki ezt követően. A tesztet egyelőre szigorúan kórházi körülmények között, az egészségügyi dolgozók fogják elvégezni.
Az egyesült államokbeli Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság még május elején hagyott jóvá olyan nyálalapú koronavírus-teszteteket, amiket otthon is el lehet végezni, viszont el kell küldeni egy laboratórium számára az eredmények kiértékelésére. Ezzel ellentétes megközelítést alkalmaznak a francia teszttel, vélhetően a pontos mintavételek érdekében.
Ha sikerül a tömeggyártást is beindítani, jelentősen megkönnyítheti az öreg kontinens számára a járvány elleni harcot, ugyanis ahogy eddig is hangoztatták, a tesztelés a kulcsa mindennek. Ott van például Vuhan esete, akik az újonnan megjelent fertőzöttek ellen az egész város letesztelésével válaszolnak, ami precedenst állíthat a többi ország előtt, ha esetleg hasonló gondjuk adódik.
Eközben a víruslabor igazgatója szerint közük nem volt a koronavírushoz a pandémia megjelenése előtt: