Jelentősen megnőtt az erdőirtás mértéke 2020-ban
Egyre intenzívebben pusztul a Föld oxigénellátásáért felelős zöld területe, tavaly közel 42 ezer négyzetkilométernyi erdőt vágtak ki pusztán ipari felhasználás miatt.
A Marylandi Egyetem legfrissebb adatai alapján az elmúlt 20 év legsúlyosabb esztendejének bizonyult 2020, már ami az erdőirtást illeti – olvasható a The Guardian riportjában.
A legnagyobb veszteségek a trópusi égövben található őserdőket érte, melyek a brazil Amazonas-medencében, az afrikai Kongóban és Délkelet-Ázsiában találhatóak. Mindegyik erdő kulcsfontosságú a globális széndioxid-elnyelés szempontjából, nem véletlenül nevezik őket bolygónk tüdejének.
A pusztítás következtében 4,2 millió hektárnyi terület vált pusztasággá, melynek karbonelnyelése több mint 575 millió gépjármű emissziójával egyenlő.
Brazíliában történtek a legjelentősebb károk, a dél-amerikai országban 1,7 millió hektár kiterjedésű erdőt vágtak ki, ami az előző évi adatokhoz képest közel 25 százalékos növekedésnek mondható.
A tavalyi bozóttüzek szintén hozzájárultak a negatív eredményekhez, melyek közül a legtöbb célzott irányú gyújtogatásnak minősült, hiába tiltották meg a helyi hatóságok az erdőterületek környezetszennyező módon történő kiirtását.
A deforesztációs világranglista második helyén a Kongói Demokratikus Köztársaság áll 0,49 millió hektár felszámolt erdőséggel, őket követi a rangsorban Bolívia 0,28 millió, Indonézia 0,27 millió, valamint Peru 0,19 millió hektárral.
Bár a koronavírus-járvány miatt világszerte különböző óvintézkedéseket és korlátozásokat eszközöltek, ennek ellenére a lezárások mégsem fejtették ki hatásukat a deforesztációra, éppen ellenkezőleg – szignifikánsan romlott a helyzet.