Jelentős viták alakulhatnak ki a koronavírus-védőoltás szétosztása körül
Számos tanulmány kimutatta már, hogy az Egyesült Államokban az etnikai kisebbségi közösségeket számottevően súlyosabb mértékben érinti a koronavírus-járvány, különösen az afroamerikai állampolgárokat.
Számos tanulmány kimutatta már, hogy az Egyesült Államokban az etnikai kisebbségi közösségeket számottevően súlyosabb mértékben érinti a koronavírus-járvány, különösen az afroamerikai állampolgárokat.
Két fontos kérdés vetődik fel a kisebbségi közösségek kapcsán: egyrészt a súlyosabb kitettségük ellenére lesz-e megfelelő hozzáférésük egy esetleges védőoltáshoz, másrészt bíznak-e annyira a kormányban, hogy a vakcinafejlesztés szempontjából kulcsfontosságúnak nevezhető emberi klinikai fázisban részt vegyenek.
Dr. John Mascola, Allergia és Fertőzőbetegségek Nemzeti Intézetének igazgatója szerint nem csak azon van a hangsúly, hogy megbizonyosodjunk a védőoltások hatékonyságáról, hanem azon is, hogy eleget gyártsanak belőle, így azok a társadalom jelentős részének elérhetővé, hozzáférhetővé és megfizethetővé váljanak.
Mascola elmondása szerint komoly fejtörést okozhat az amerikai kormány részvétele koronavírus elleni védőoltás fejlesztésében és a felvetett kérdések kielégítő megválaszolásában. Példának a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központot hozza fel, akiknek megvan a joguk különböző ajánlások tételére, hogy ki férjen hozzá először a sikeresnek bizonyuló vakcinához.
A szakértő szerint az amerikai kormány pénzügyi támogatása elméletileg sokkal megfizethetőbbé teheti a védőoltást, viszont ennek bekövetkezte előtt még több száz ember részvételével le kell zajlania az emberi tesztelési fázisnak, hogy bebizonyosodjon a vakcina hatékonysága és biztonságossága.
Dr. Larry Corey virológus és immunológus szakértő elmondása szerint a HHS-sel közösen folyamatos elemzéseket végeznek, hogy felmérjék, mely közösségekben kezdjék meg a sikeres védőoltások disztribúcióját. Leszögezi, ennek felmérése során kulcsfontosságú körülmény, hogy az összes magas kockázati kategóriába tartozó demográfiát sikeresen be tudják azonosítani.
Corey kiemeli, hogy a jelenleg is zajló, etnikai alapú rendőri túlkapások megszüntetése ellen indult tüntetések miatt sokkal nehezebb a vakcinafejlesztőknek meggyőzni az afroamerikai közösségek tagjait, hogy vegyenek részt a kísérletekben. Szerinte alapvetően a fekete és latino közösségek a legkiszolgáltatottabb tagjai a társadalomnak, ami az egészségügyi intézményekbe vetett bizalomban is meglátszik.
Kapcsolódó hír: