Jelentős károkat okozhat a hideg időjárás a gyümölcsösökben
Kritikus hetek előtt állnak a hazai gyümölcsterjesztők, a virágzás körülményei idén tavasszal ugyanis korántsem bizonyultak optimálisnak.
A FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke, Kelemen Péter az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, idén egy átlagos évhez képest nagyon eltérő helyzet mutatkozik az ország dél-délnyugati és északi-északkeleti régiói között.
Amíg Dél-Dunántúlon már március 10. környékén elkezdődött a kajszibarack virágzása, addig az ország északkeleti területein ez csupán március 30. és április 5. között ment végbe.
Habár a virágzás fajonként eltérő lehet, esetenként 3-4 hetes különbségeket is tapasztaltak, ami Kelemen Péter szerint aggodalomra ad okot. A cseresznyék esetében a virágnyílás alig 10-40 százalékban zajlik, múlt héten a méhek sem tudtak megfelelő tempóban dolgozni.
Ezen jelenségek hatását még korai lenne megjósolni, a korábbi évek tapasztalatai alapján azonban mindig terméscsökkenést szokott okozni, ha a virágzás körülményei nem optimálisak. Egyetlen pozitívum, hogy az alacsonyabb hőmérséklet következtében viszonylag lassú ütemben történik a virágzás előrehaladása.
Mindenképp fontos lenne, hogy a héten legalább 2-3 nap kedvezően alakuljon a Dél-Alföld és a Duna-Tisza-közti területek időjárásában. Majd az azt követő hetekben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is a meggy és alma virágzása végett, ez ugyanis a magyar gyümölcstermesztés volumenének szempontjából a legkritikusabb kérdés – tette hozzá a FruitVeb alelnöke.