Jelentős áttörés: képes olvasni az emberi gondolatokban a mesterséges intelligencia
A szakértők egy olyan algoritmust fejlesztettek ki, ami képes az ember agyi tevékenysége alapján megmondani, mire gondol az illető, s ezzel segíthetnének az embereken, de baj is lehet belőle.
A Vice beszámolója alapján a Texasi Egyetem kutatói jelentős áttörést értek el a mesterséges intelligencia (MI) használata terén, amelyről részletesen beszámoltak a Nature Neuroscience című tudományos lapban megjelent tanulmányban.
Eszerint a tudósok egy olyan nyelvi dekódert fejlesztettek ki, ami a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligencia segítségével szöveggé tudja konvertálni az ember gondolatait, s ehhez az fMRI-t, vagyis a funkcionális mágnesesrezonancia vizsgálatot használták.
A dekóder képes volt az agyi minták alapján értelmezni azoknak a történeteknek a lényegét, amelyeket az alanyok néztek, hallgattak vagy csak elképzeltek, ami abszolút lenyűgöző, hiszen lehetővé teszi, hogy soha nem látott hatékonysággal olvassunk az emberek gondolataiban.
De azt is fontos kiemelni, hogy egyelőre csak egy laboratóriumi kísérletről van szó, az eredmények láttán viszont a kutatók azt remélik, hogy a technológia egy napon segítheti majd azokat a betegeket, akik valamilyen betegség miatt nem tudnak beszélni – írta a hvg.hu.
Azonban a dekóder készítői arra is figyelmeztettek, hogy a fejlesztést végül rossz célra is fordíthatják, például a kormányok vagy a munkaadók, hogy így figyeljék meg az embereket, ami némi aggodalomra ad okot.