A tokiói orvosok is az olimpia lemondását követelik a járvány miatt
Az orvoscsoport szerint a tokiói kórházak már most is túlterheltek, és „szinte nincs szabad kapacitásuk”.
Japán egyik vezető orvosi szervezete a tokiói olimpia lemondását követelő felhívások mögé állt, mondván, a kórházak már most is túlterheltek, mivel az ország még mindig a koronavírus-fertőzések megugrása ellen küzd, kevesebb mint három hónappal a nyári játékok kezdete előtt.
A Tokiói Orvosok Szövetsége által május 14-én írt és hétfőn az interneten közzétett, Szuga Josihide miniszterelnökhöz intézett nyílt levélben az szerepel, hogy a rendező város kórházai „tele vannak, és szinte nincs szabad kapacitásuk”.
„Nyomatékosan kérjük, hogy a hatóságok győzzék meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB) arról, hogy az olimpia megrendezése nehézségekbe ütközik, és döntsenek a játékok lemondásáról”
– áll a levélben.
A mintegy 6000 alapellátó orvost képviselő szövetség a fertőzések megugrása közepette tette a felhívást, ami a japán főváros egyes részein tapasztalt kórházi ágy hiányra kívánta felhívni a figyelmet. Szuga pénteken május 31-ig meghosszabbította a harmadik rendkívüli állapotot Tokióban és több más prefektúrában is.
A miniszterelnök azonban azt mondta, hogy a „biztonságos és védett” olimpiai játékok megrendezése lehetséges, amennyiben szigorú megelőző intézkedéseket hajtanak végre, beleértve azokat az intézkedéseket, amelyek megakadályozzák, hogy a japán lakosok kapcsolatba kerüljenek a játékokkal kapcsolatban érkezőkkel.
A japán közvélemény többsége azonban ellenzi az olimpia idei megrendezését: az Asahi Shimbun napilap hétvégi közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek 43 százaléka szeretné, ha a játékok elmaradnának, 40 százalék pedig további halasztást szeretne.
A levél szerint az orvosok hamarosan azzal a plusz nehézséggel szembesülnek, hogy a nyári hónapokban a betegek nyári hőséggel fognak küzdeni, de hozzátették, hogy ha az olimpia hozzájárul majd a halálesetek számának növekedéséhez, „Japán viseli a legnagyobb felelősséget”.
Más egészségügyi szakértők és orvosi csoportok is aggodalmuknak adtak hangot az olimpia miatt, a Kiotói Egyetem professzora, Hiroshi Nishiura – a kormány járványügyi tanácsadója – áprilisban sürgette a hatóságokat, hogy halasszák el az olimpiát még egy évvel, hogy több idő álljon rendelkezésre a lakosság beoltására – írja az Al Jazeera.