A japánok oltásellenes mozgalma miatt egyre többen bizonytalanodnak el az oltóanyagokkal kapcsolatban
A vakcinákkal szembeni bizalmatlanság viszonylag nagy mértékeket ölt Japánban, ahol a mellékhatások miatt indított perek sorozata és az oltás utáni megbetegedésekről szóló heves sajtóhírek miatt a hatóságok más országokhoz képest óvatosabbak az új vakcinák biztonságosságának és hatékonyságának reklámozásában.
A közvélemény ennek megfelelően szintén óvatosan viszonyul hozzájuk: az Imperial College London és a YouGov közvélemény-kutató cég májusban végzett globális felmérése szerint Dél-Korea mellett Japánban volt a legalacsonyabb, 47 százalékos a megkérdezettek aránya azon 15 megkérdezett ország közül, akik azt mondták, hogy bíznak a koronavírus elleni vakcinákban.
Egy kutatócég nemrégiben végzett felmérése pedig azt mutatta, hogy Japánban a vakcinákat leghatározottabban elutasítók csak egy marginális csoportot alkotnak, eltörpülve a spektrum kevésbé szélsőséges végén elhelyezkedők, például a vonakodók és az óvatoskodók mellett.
A Cross Marketing által májusban végzett felmérés szerint 4,7 százalék volt azok aránya, akik azt mondták, hogy „biztosan nem akarják beoltatni magukat, még akkor sem, ha sorra kerülnek”, szemben a 12,7 százalékkal, akik „nem nagyon akarják beoltatni magukat, még akkor sem, ha sorra kerülnek”, és azzal a 33,4 százalékkal, akik „várakozás után szeretnék beoltatni magukat, hogy megnézzék, mi történik”.
A Keio University School of Medicine egy másik tanulmánya eközben rámutatott a mellékhatásoktól való általános félelemre a vakcinázástól ódzkodók körében. A márciusi felmérés során az oltást illetően bizonytalanok elsöprő 79,1 százaléka mondta azt, hogy kifejezetten a koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatban aggódik a mellékhatások és a biztonsági kockázatok miatt, ezt követte 46,3 százalék, akik általában véve szkeptikusan nyilatkoztak a vakcinákkal kapcsolatban.