Januártól kezdődően szigorodik a KATA Magyarországon
A kisadózó vállalkozások tételes adója szerint adózók, vagyis a katázók jövő év elejétől komoly változásokra számíthatnak.
A kisadózó vállalkozások tételes adója szerint adózók, vagyis a katázók jövő év elejétől komoly változásokra számíthatnak.
Az Országgyűlés által megszavazott törvénymódosítás értelmében 2021. január 1-jétől amennyiben egy katás vállalkozó ugyanattól a cégtől egy év alatt 3 millió forintnál magasabb összegű bevételre tesz szert, a határösszeg fölötti rész után 40 százalékos különadót kell bevallania és megfizetnie a megbízó cégnek; emellett megszűnik a kettős katázás is, tehát ugyanaz a személy csak egy vállalkozásban lehet kisadózó – számolt be róla a 24.hu hírportál.
Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek elmondta, jövőre a kiskapukat kereső nagyobb cégek már nem élhetnek vissza a kisadózó vállalkozások tételes adójával, továbbá hozzátette, a Magyarországon regisztrált 340 ezer mikrovállalkozást a módosítások egyáltalán nem érintik.
Izer kiemelte, meg kellett oldaniuk a problémát, ami arra irányult, hogy „ahol korábban száz munkavállaló volt az irodában, most száz katás ül.” A pénzügyminisztérium szerint a KATA úgy tisztítható meg a jogtalan használóktól, ha a kisadózók csak a magánszemélyeknek értekesítenek, vállalkozásoknak és cégeknek nem; egyúttal azt javasolják, olyan munkahelyeken, ahol munkavállaló helyett katásokat alkalmaznak, ne lehessen választani a kisadózást.
Januártól az számít, hogy az egyes szerződések, jogügyletek meghaladják-e a hárommillió forintot; vagyis az új szabály csak azokat a megbízókat, vállalkozásokat érinti, melyek ugyanattól a katás vállalkozástól egy éven belül több mint hárommillió forint értékű számlát fogadnak be.
Izer Norbert közölte, a KATA kizárólag azért lett bevezetve még 2013-ban, hogy a fodrászokat, a kozmetikusokat, a taxisokat és az egyéb, általában a lakosságot ellátó mikrovállalkozásokat támogassa.