Jakab Ferenc: Magyarországnak is fel kell készülnie az indiai koronavírus-mutációra
A Pécsi Tudományegyetem és a Nemzeti Virológiai Laboratórium virológus professzora úgy gondolja, még korántsem lélegezhetünk fel, hiszen az indiai covid-variáns nem várt negatív meglepetésekkel fenyegeti az országot.
A virológus a PTE videójában elmondta, néhány hónappal ezelőtt egy osztrák biotechnológiai céggel kezdtek vakcinafejlesztési kísérletekbe, melynek laboratóriumi szakasza nemrég zárult le.
„Ez egy nagyon hosszú folyamat lesz, nem is tervezzük, hogy ennek a járványnak a végét fogja jelenteni ez a vakcina. Az igazság az, hogy a céggel egy olyan vakcinafejlesztést tervezünk, amely a jövőben és a hosszú távú terveknek megfelel, esetleg a későbbi járványok esetében is használható lesz. Az általunk fejlesztett vakcina egy többkomponensű, és több lábon álló vakcina lesz, így nem csak a mostani járvány variánsaira, hanem a későbbi járványok, későbbi koronavírus-járványok esetén is hatékony lehet.”
Jakab Ferenc hozzátette, a mutációk már kiszorították az eredeti, vuhani vírusvariánst. Aggodalomra főként az adhat okot, hogy az indiai dupla mutáns szabadon terjedhet, így nem lehet előrejelezni sem, milyen hatásai lehetnek.
Az osztrák-magyar fejlesztésű védőoltással kapcsolatban Jakab Ferenc közölte, egyelőre még vizsgálják, hatékony-e a variánsokkal szemben is a készítmény, ám minden jel arra utal, hogy kellő mértékű effektivitással rendelkezik.
„Mindig az szoktuk mondani, hogy ha nem is alakít ki teljes védelmet, valamennyi védettséget biztos, hogy ad. Fel kell készülnünk rá, hogy az oltást és az oltás komponenseit módosítani kell. Az, hogy mekkora munkával jár az új variánsok integrálása az új oltóanyagba, tulajdonképpen vakcinafüggő. Az mRNS-vakcinák esetében ez egy nagyon kis művelet, hiszen elég ismerni az új variáns genetikai állományát. Természetesen az első generációs vakcináknál ez egy jóval nagyobb munka, hiszen ott elölről kell kezdeni a folyamatot, magával a vírussal.”