Jogvédők szerint Izrael szándékosan bombázta sajtótermékek irodáit Gázában
A Riporterek Határok Nélkül közleményében azzal vádolta meg Izraelt, hogy szándékosan bombázta a Gázai-övezetben sajtóorgánumok irodáit, hogy ezzel leállítsa azok tudósítását a bombázások következményeiről.
Több globális sajtószabadságért küzdő szervezet is azzal vádolta meg az izraeli kormányt, hogy erőszakkal, sajtóorgánumok irodáinak lebombázásával akarja megakadályozni, hogy Gázából tudósítások érkezzenek. A szervezetek szerint ez háborús bűntettnek minősül.
A Common Dreams Ignacio Manuel Delgadót, az Újságírók Védelméért Tanács (CPJ) közel-keleti és észak-afrikai képviselőjét idézte: „Kevesebb mint egy hét alatt Izrael legalább 18 szerkesztőséget bombázott le és nehéz nem arra a következtetésre jutni, hogy ennek a célja nem az, hogy ne jöjjenek ki hírek a gázai szenvedésről.”
Az Al Dzsazira és az Associated Press irodáinak elpusztítása keltette a legnagyobb sajtóvisszhangot, azonban sok más médiumot is ért csapás a tűzszünetig 220-nál is több életet követelő bombázási kampányban.
A CPJ közleménye szerint hétfőn a Nawa Online Women Media Network nevű, a Filastiniyat, nők és gyermekek jogaiért küzdő szervezethez köthető híroldal szerkesztőségének otthont adó irodaépületet is bombatalálat érte, amiben két civil, egy apa és lánya hunytak el. Emellett a Mashareq nevű produkciós iroda székhelyét is vizsgálják az aktivisták.
A hét elején a Riporterek Határok Nélkül (RSF) a Nemzetközi Büntetőbíróságot kérte arra, hogy a bombázásokkal kapcsolatos esetleges háborús bűntettek kivizsgálásakor a megszállt területeken lévő palesztin és nemzetközi médiumok elleni támadásokat is vegyék figyelembe.