Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Izrael cáfolja, hogy Patriot légvédelmi rendszert szállított volna Ukrajnának

Izrael cáfolja, hogy Patriot légvédelmi rendszert szállított volna Ukrajnának

Izrael cáfolja, hogy Patriot légvédelmi rendszert szállított volna Ukrajnának
Wikimedia Coomons/U.S. Air Force/Senior Airman Joseph P. LeVeille

Izrael is megszólalt.

Izrael nem juttatott Patriot légvédelmi rendszereket Ukrajnába – közölte az izraeli külügyminisztérium június 11-én a Kyiv Independent megkeresésére, ezzel cáfolva a saját kijevi nagykövetének korábbi kijelentéseit.

Mindez azért is furcsa, mert ellentmond Michael Brodsky izraeli nagykövet korábbi kijelentésének, aki egy interjúban azt mondta: Izrael beleegyezett abba, hogy a 90-es években az Egyesült Államoktól kapott, már nyugdíjazott Patriot rakétarendszereket Ukrajnának adja át.

„Azok a Patriot rendszerek, melyeket korábban az Egyesült Államoktól kaptunk, most Ukrajnában vannak” – fogalmazott Brodsky az ukrán Maricska Dovbenko bloggerral készített beszélgetésben. Hozzátette: „amikor azt mondják, hogy Izrael nem segít katonailag, az nem igaz.”

Kijev már régóta sürgeti nyugati partnereit légvédelmi kapacitásainak megerősítésére, hiszen a jelenlegi eszközpark nem elegendő az orosz rakéta- és dróntámadások kivédésére. A Patriot rendszer – az Egyesült Államokban gyártott föld-levegő rakétakomplexum – nagy pontosságú és hatékony eszköz a légijárművek, cirkálórakéták és ballisztikus rakéták felderítésére és megsemmisítésére egyaránt.

Az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Heorhii Tykhyi sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta az esetleges izraeli Patriot-szállításról szóló értesüléseket.

A Kyiv Independent mind az izraeli ukrajnai nagykövetséget, mind az izraeli külügyminisztériumot, valamint az ukrán elnöki hivatalt is megkereste további kommentárért, egyelőre azonban nem kaptak választ.