Izland: vulkánkitörés veszélye miatt megemelték a légi közlekedési riasztás szintjét
A kitörések komoly veszélyt jelentenek a légi közlekedésre: a vulkáni hamu többek között meghibásodásokat, valamint a látási viszonyok romlását is okozhatja.
A vulkánkitörés veszélye miatt megemelték a légi közlekedési riasztás szintjét Izlandon – írja az Infostart az MTI beszámolója alapján. Megjegyzik, a polgári védelmi hatóságok már korábban szükségállapotot hirdettek a térségben, a délnyugat-izlandi Grindavík halászváros lakóinak el is kellett hagyniuk otthonukat a vulkánkitörés növekvő veszélye miatt. Néhány napja megírtuk, hogy november 11., szombatra mind a 3000 lakost biztonságba helyezték.
A közelmúltban tapasztalt szeizmikus tevékenység ugyanis délre, a város felé mozdult el, és a szakértői megfigyelések szerint a település alatt most egy magmafolyosó, vagyis félig olvadt kőzet húzódik – közölte az izlandi meteorológiai szolgálat. „Ebben a szakaszban nem lehet pontosan meghatározni, hogy a magma elérheti-e a felszínt, és ha igen, hol” – teszik hozzá.
A légi közlekedési riasztás szintjének megemelése szintén vulkánkitörés fokozott kockázatát jelzi. A kitörések komoly veszélyt jelentenek a légi közlekedésre, mert a vulkánok jelentős mennyiségű hamut lövellhetnek a magas légkörbe, ami a sugárhajtóművek meghibásodását, a repülésirányító rendszerek károsodását és a látási viszonyok romlását okozhatja.
Nő az aggodalom
A 3400 lakosú város a Reykjanes-félszigeten fekszik, mintegy 50 kilométerre délnyugatra a fővárostól, Reykjaviktól. Felidézik, 2010-ben egy izlandi vulkánkitörés már széles körű fennakadásokat okozott az Európa és Észak-Amerika közötti légi közlekedésben: mintegy százezer járatot törölni kellett, és a fennakadások a légitársaságoknak becslések szerint 3 milliárd dollárjukba kerültek.
Grindavík lakóinak kimenekítésére azután volt szükség, hogy a régiót több mint két héten keresztül naponta több száz kisebb földrengés rázta meg, miközben a tudósok a magma felhalmozódását figyelik meg a föld alatt mintegy 5 kilométeres mélységben. Az esetleges kitöréssel kapcsolatos aggodalmak felfokozódtak a múlt hét végén, amikor egy 4,8-as erősségű földrengés rázta meg a területet, amely miatt a nemzetközileg ismert Blue Lagoon (Kék Lagúna) geotermikus üdülőhelyet ideiglenesen be kellett zárni. Akkor azt mondták, a tervek szerint egy hét múlva nyitnak ki újra.
Pall Einarrson geológus professzor az izlandi RUV műsorszolgáltatónak nyilatkozva azt mondta, a szeizmikus aktivitás a Grindavíktól északra fekvő területen kezdődött, ahol kétezer éves kráterek hálózata található. Állítása szerint a magmafolyosó körülbelül tíz kilométer hosszú és tovább terjed, egyúttal arra utalt: „a legnagyobb földrengések ott keletkeztek, e régi krátersorozat alatt, de azóta (a magmafolyosó) egyre hosszabbodik, átment a grindavíki városrész alá, és még tovább, a tenger felé tart”.