Van egy olyan ország, ahol instant siker lett a négynapos munkahét
Egy friss tanulmány cáfolja meg a félelmeket, hogy hátrányos lenne az egyes gazdaságokra a heti munkanapok csökkentése, pont az ellenkezője látszik kirajzolódni.
Legutóbb Izlandon próbálták ki szélesebb körben, hogy pontosan milyen hatása lehet a négynapos munkahétnek és a kutatók eredményei szerint „elsöprő sikert” aratott a heti munkanapok számának csökkentése – írja a BBC.
A tanulmány kereteiben 2015 és 2019 között azt vizsgálták az izlandi kormány és a reykjaviki városi tanács 2500 dolgozót, az izlandi munkaerő 1 százalékát választotta ki, akiknek ugyanakkora bérért csökkentették a heti munkanapjaik és munkaórájuk számát.
Ennek keretében pedig a standard, 5×8 órás munkahét helyett négy napos, heti 35-36 órás munkahetet vezettek be, hogy megnézzék, ennek pontosan milyen hatása van a produktivitásra és a dolgozók hangulatára.
Az eredmények pedig magukért beszélnek: a produktivitás vagy ugyanolyan maradt ezeken a munkahelyeken vagy egyenesen javult. A kutatók szerint ez Izlandon jelentős változást fog indítani, a szakszervezetek már a munkaerő 86 százalékánál elérték, hogy ugyanazért a pénzért kevesebb órát dolgozzanak.
A tanulmányba bevont dolgozók lelki egészségére is jótékony hatással volt a csökkentett munkaóra, kevesebben panaszkodnak stresszre, kiégésre és többen elmondták, hogy az egészségük és a munka-magánélet egyensúlyuk érzékelhetően javult.
Will Stronge, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy ez egyértelműen bizonyítja, hogy az állami szektornak kell az úttörőnek a heti munkanapok csökkentésében, hiszen kellően jótékony hatása van a dolgozókra.
Más helyeken is zajlanak ehhez hasonló kísérletek, nemrégiben Spanyolország tűzte ki ezt célul, hogy csökkentik a munkanapok számát. Az Unilever multinacionális vállalat pedig Új-Zélandon engedélyezte a dolgozóknak, hogy 20 százalékkal csökkentsék a munkaóráik számát anélkül, hogy csökkenne a fizetésük.