Lenyűgöző, egyben szomorú felvételt készített a Földről a NASA űrhajósa
A NASA egyik űrhajósa érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet, ami már most megmutatja, milyen jövőre számíthatunk.
Don Pettit, a NASA űrhajósa a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén készített egy elképesztő felvételt, amelyen az látható, hogyan suhan el az űrállomás a Föld felett. A videót az X-re töltötte fel, egyúttal egy másik érdekes dologra is felhívta vele a figyelmet: apró felvillanó fényekre, amelyek szintén az űrben láthatók.
Pettit „űrbéli szentjánosbogaraknak” nevezi őket, de valójában a Föld felett 400 kilométerrel keringő objektumokról van szó, amelyek a SpaceX Starlink-műholdjai. Mozgás közben megcsillan rajtuk a Nap fénye, ezt láthatjuk a felvételen. Bár elsőre valóban lenyűgöző a látvány, érdemes hozzátenni: egyúttal szomorú is.
A műholdak villogása ugyanis jól mutatja, mennyire zsúfolt a bolygó körüli terület, emellett pedig bezavarnak a természetes kilátásba is. A cikkben megjegyzik azt is, hogy jelenleg több mint 6700 ilyen szerkezet kering a bolygó körül, és ez a szám csak növekszik. A kutatók szerint ez azért problémás, mert a műholdak bezavarnak az űr megfigyelésébe, így nehezítik a tudományos kutatást és munkát.
Ráadásul nem a Starlink az egyetlen cég, ami ilyen hálózatot épít: a vállalat eleve 42 ezer műholddal számol, de a kínai változata is minimum 13 ezer új műholdat jelentene – írja a HVG a Gizmodo cikke alapján.
Cosmic fireflies. Actually, these are Starlink satellites momentarily flashing sunlight towards @Space_Station. pic.twitter.com/rOKUdLlP3f
— Don Pettit (@astro_Pettit) December 1, 2024
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy különleges objektum csapódott a légkörbe: egy új tanulmány szerint a valaha észlelt legkisebb aszteroida volt az az objektum, amely 2022-ben, Kanada felett semmisült meg. Az égitestet néhány órával az érkezése előtt fedezték fel.