Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ismeretlen égitest felfedezésére küldenek egy új kínai űrszondát

A szonda először körözni fog az aszteroida körül, mielőtt leszáll a felszínére, ezt követően pedig más feladata is lesz.

...svg content...Fotó: A NASA által közreadott grafikus ábrázolás, amelyen az OSIRIS-Rex kisbolygókutató űrszonda leereszkedik a Bennu aszteroida felszínére. MTI/EPA/NASA/Goddard/University of Arizona
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hírek szerint Kína 2025 körülre tervezi a Tienven-2 űrszonda indítását azzal a céllal, hogy mintákat gyűjtsön egy Földhöz közeli aszteroidáról, majd felfedezzen egy üstököst, a téma kapcsán pedig Csang Zsung-csiao mondott el néhány dolgot.

A kínai bolygókutatás, egyben a misszió vezető mérnöke hétfőn nyilatkozott a helyi médiának a kelet-kínai Anhuj tartomány Hofej városában, mégpedig annak apropóján, hogy április 24-e az Űr Napja Kínában. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

„Amennyiben a feladatot sikerül végrehajtani a 2016HO3 kódnevű kisbolygón, a bolygóközi térben ezek lesznek az első, Kína által gyűjtött minták”

– jelentette ki. Majd hozzátette, a szonda először körözni fog az aszteroida körül, mielőtt leszáll a felszínére, ezt követően pedig elindul a Mars és a Jupiter közötti belső aszteroidaöv világába, hogy felfedezzen egy üstököst.

A NASA korábban azt közölte, miszerint a 2016HO3-ös kisbolygóról annyit tudni, hogy átmérője nem nagyobb 100 méternél és a hawaii Pan-STARRS1 teleszkóppal fedezték fel 2016-ban. Illetve az aszteroida elliptikus pályán kering a Nap körül, időnként megközelíti a Földet és „mintegy műholdként” kering körülötte is.

Az amerikai űrkutatási hivatal OSIRIS-Rex űrhajója 2021-ben már sikerrel hajtott végre leszállást egy aszteroidán, a Földtől mintegy 320 millió kilométerre lévő, felhőkarcoló-méretű Bennun. Japán űreszköz pedig 2019-ben, egy 250 millió kilométerre keringő bolygón landolt sikeresen – írta a hirado.hu az MTI beszámolója alapján.

A Tienven-2 elődje, a Tienven-1 elnevezésű legénység nélküli űrszonda 2021-ben szállt le először a Marson, ahonnan fotókat és videókat is továbbított, s ezzel Kína a második nemzetté vált, amelynek űrhajója sikeresen landolt a vörös bolygón.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.

Elgázolt egy embert a HÉV

Elgázolt egy embert a HÉV Kistarcsán, a körülmények azokban nem teljesen ismertek jelenleg.