Irán: „szignifikáns előrelépés” következett be a bécsi nukleáris tárgyalásokon
Hétfőn jelentették, hogy az Irán és a világhatalmak közötti 2015-ös nukleáris megállapodás felélesztéséről szóló bécsi tárgyalásokon „jelentős előrelépés” következett be.
Ali Shamkhani, Irán legfőbb biztonsági tisztviselője úgy nyilatkozott, hogy az európai tárgyalófelekkel kapcsolatos megbeszélések mindaddig folytatódnak, amíg az Egyesült Államokra vonatkozó tárgyalások nem kerülnek napirendre, mert anélkül semmilyen „áttörést” nem tudnak elérni.
Április óta folynak közvetett megbeszélések Teherán és Washington között, mialatt attól félnek, hogy Teherán nukleáris előrehaladásra készül, amelyet a nyugati hatalmak visszafordíthatatlannak tartanak, hacsak nem születik hamarosan megállapodás az ügyre vonatkozólag.
Szaíd Khatibzadeh iráni külügyminisztériumi szóvivő szerint az előrelépés ellenére is fennáll az a helyzet, hogy „semmiben sem egyezhetnek meg, amíg mindenben megállapodásra nem kerül sor”, emellett az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács kezeli a bécsi megbeszéléséket, amelyről a testület közvetlenül Ali Hámenei legfelsőbb vezetőnek jelent.
A megállapodásról szóló tervezet más témakörökre is utalt, beleértve a dél-koreai bankokban lévő több milliárd dollárnyi iráni forrás befagyasztásának feloldását, valamint az Iránban fogva tartott nyugati foglyok szabadon engedését – jelentette a CNA.
Erről az iráni külügyminiszter azt mondta, hogy az országuk kész foglyokat cserélni az USA-val, hozzátéve, hogy a nukleáris egyezség felélesztésére irányuló kommunikáció a lehető leghamarabb sikerrel járhat, ha az Egyesült Államok meghozza a szükséges politikai döntéseket.
A 2015-ös megállapodás korlátozta az Iránra vonatkozó urándúsítást, hogy megnehezítse Teheránnak az atomfegyverekhez szükséges anyag kifejlesztését, cserébe a Teherán elleni nemzetközi szankciók feloldásáért. Irán megsértette az alku bizonyos korlátait, mióta az Egyesült Államok visszalépett, és Trump vezetése alatt újra szankciókat vezetett be.