Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Irán az USA után Franciaországot és az Egyesült Királyságot is válaszcsapással fenyegette meg

Irán az USA után Franciaországot és az Egyesült Királyságot is válaszcsapással fenyegette meg

Irán az USA után Franciaországot és az Egyesült Királyságot is válaszcsapással fenyegette meg
Unsplash/Lincoln Holley

Úgy tűnik, Irán mindent egy lapra tett fel, amivel újabb országokat haragíthat magára, akik katonai akciókkal, csapásokkal válaszolhatnak.

Irán nyíltan figyelmeztette az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Franciaországot, miszerint ha a három ország katonailag támogatja Izraelt a perzsa állam elleni csapások megakadályozásában, válaszcsapásra számíthatnak – jegyzi meg a Sky News. A teheráni állami média beszámolói szerint Irán hadihajókat és katonai bázisokat fog célba venni a térségben, ha a nyugati hatalmak nem hátrálnak meg. Tették ezt azt követően, hogy először az Egyesült Államokat fenyegették meg.

A súlyos fenyegetés közvetlen válasz Izrael folytatódó támadásaira, melyek különböző katonai és polgári célpontokat értek Irán területén. A legfrissebb értesülések alapján izraeli rakéták csapódtak be Kermanshah térségében, ami egy fontos katonai létesítmény Teherántól nyugatra, valamint a Mehrabad repülőtér közelében is becsapódásokat jelentettek.

Az iráni hadsereg szóvivője a megtorlás súlyosságára figyelmeztetett. „A következő rakétacsapás hússzor erősebb lesz az előzőnél.” A legutóbbi izraeli műveletek nem csupán katonai célpontokat érintettek. Az iráni társadalomban komoly felháborodást váltott ki, hogy nemcsak katonai személyzet és atomtudósok, hanem hétköznapi emberek is célponttá válhattak.

Folytatódnak a támadások

A geopolitikai helyzet fokozódása komoly nemzetközi aggodalmat kelt. Lord Ricketts, az Egyesült Királyság első nemzetbiztonsági tanácsadója szerint az izraeli támadásoknak valószínűleg ellentétes hatása lesz, mint amit Izrael elérni kíván.

„Nyilvánvaló, hogy Netanjahu és sok izraeli azt szeretné, ha eltűnnének a mollahok és az ajatollahok, akik valóban nagyon népszerűtlenek Iránban, de a kérdésem az, vajon az irániak akarnák-e, hogy a rezsimet egy izraeli támadás döntse meg? Erősen kétlem. Úgy gondolom, hogy a támadások rövid távon inkább a vezetők mögé állítják a lakosságot, különösen egy ilyen mértékű külső fenyegetés idején.”

Az izraeli vezérkari főnökök és a légierő főnökei szombaton azt mondták, „kikövezték az utat Irán felé”. A legutóbbi helyzetértékelésben a hadsereg azt mondta, hogy „a hadműveleti terveknek megfelelően” haladnak. A vadászgépek készen állnak arra, hogy folytassák a csapásokat Teheránban.