Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,26 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
461,15 Ft
Bitcoin
69,923 $

Irán „veszélyesen közel” került egy atombomba létrehozásához

A tisztviselő szerint a fennálló helyzet egy keményebb választ követel a Nyugat részéről.

Fotó: Naftali Bennet, a jobboldali Jobbra (Jamina) párt vezetője beszél az új kormánykoalícióról tartott bizalmi szavazáson a jeruzsálemi parlamentben 2021. június 13-án. Bennet várhatóan egységkormányt alakít Jaír Lapiddal, a Jes Atíd (Van Jövő) párt elnökével. MTI/EPA/Abir Szultan
Közel-Kelet

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az izraeli miniszterelnök, Naftali Bennet a The Telegraph-nak adott interjújában arra figyelmeztetett, miszerint Irán „példátlan mértékben” dúsítja az uránt, ezáltal „veszélyesen közel” került ahhoz, hogy atomfegyverre tegyen szert.

Kiemelte, hogy a nyugati nyomásgyakorlás nélkül az iszlám rezsim nagyon hamar atombombához juthat, ezért a világnak határozottan kell fellépnie, illetve egy jóval keményebb választ adnia a fennálló helyzetre. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Elmondása szerint az iráni atomprogramot mindaddig nem állítják le, amíg megszüntetésre nem kerül, ehhez pedig arra van szükség, hogy parancsba adják: „nincs atomfegyver, nincsenek szankciók”.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatótanácsa június 8-án határozatot fogadott el, amelyben Iránt bírálták, ugyanis az ország nem volt hajlandó magyarázattal szolgálni a három, be nem jelentett telephelyen található uránrészecskék eredetére.

Összesen 30 tagállam szavazott a határozat mellett, egyedül Oroszország és Kína szavazott ellene, India, Líbia és Pakisztán pedig tartózkodott – derül ki a TASS beszámolójából.

A szavazást megelőzően az iráni külügyminisztérium megjegyezte, hogy egy ilyen határozat elfogadása megzavarja az atomalku helyreállításáról szóló tárgyalási folyamatot, emellett ígéretet tett arra, hogy hamarosan „megfelelő és határozott” választ fog adni a felmerülő kérdésekre.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország 2015-ben írta alá Iránnal az atomalkut, amelyből Donald Trump 2018-ban egyoldalúan kilépett, ennek következtében Irán bejelentette, hogy nem fogja betartani az abban foglalt korlátozásokat.

Az amerikai elnök, Joe Biden korábban többször is jelezte, hogy Washington kész visszatérni a megállapodáshoz, illetve számos tárgyalást is folytattak ennek érdekében, eddig azonban nem vezettek sikerre.