Ipsos: csökkent az oltásellenesség, de a fiatalok továbbra sem regisztrálnak
Az Ipsos közvélemény-kutató intézet legfrissebb jelentéséből egyértelműen kiderült, hogy tovább javult az oltási hajlandóság Magyarországon, de a fiatalok körében továbbra is alacsony a regisztrálás aránya.
Csökkent a bizonytalanok és az oltásellenesek, nőtt az oltani vágyakozók aránya – szemezett a Telex az Ipsos-kutatásból. A válaszadók 58 százaléka az áprilisi mérések szerint be kívánja oltani magát koronavírus elleni vakcinával, mely az eddigi mérések szerinti legmagasabb adat.
Márciushoz képest hét százalékkal, februárhoz képest 11 százalékkal nőtt az oltási hajlandóság, mely egyértelműen mutatja, hogy egyre többen bíznak meg a koronavírus-vakcinákban, feltehetően azért, mert egyre többen látják, hogy az előzetes aggodalmaikkal ellenben nem fullad katasztrófába az emberek beoltása.
A válaszadók kicsit több mint harmada továbbra is ellenzi, hogy beoltsák bármelyik vakcinával, szám szerint a 35 százalékuk. Ez az előző hónaphoz képest hét százalékos csökkenést jelez, így pont annyival csökkent az oltásellenesek aránya, mint amennyivel nőtt az oltáspártiaké.
Márciushoz képest nem csökkent érdemben a bizonytalanok aránya, viszont ha februárral hasonlítjuk össze akkor hat százalékos visszaesést tapasztalunk. Habár folyamatosan javul a tendencia, de a szakértők által meghatározott 70-80 százalékos átoltottsághoz, amennyiben minden oltakozni vágyót beoltanak, ez még továbbra is kevés, viszont a járvány érdembeli lassításához ez már elegendő lenne.
Az Ipsos beszámolója szerint az oltási kedv javulásával párhuzamosan a regisztrációs hajlandóság is fokozatosan növekedett az elmúlt két hónap során, azonban nem minden egyes demográfiai csoportban. Az 1992 után születetteknek például mindössze 42 százaléka szeretné beoltani magát és 52 százalékuk az, amely ellenzi az oltást.
A 18-39 év közötti demográfiában meglehetősen alacsony továbbra is a regisztrációs hajlandóság, mindössze negyedük regisztrált a vakcinára és még az oltáspártiak körében is a válaszadók 57 százaléka felelt úgy, hogy megadnák adataikat az online regisztrációs felületen – ezen a téren az országos átlag magasabb, 75 százalék körüli.
A 60 év felettieknél egyértelműen megmutatkozik, hogy jobban szeretnék beoltatni magukat és regisztrálni, részben azért is, mert veszélyesebb rájuk a vírus. Az idősebb válaszadók 72 százaléka felelt úgy, hogy szeretne oltást kapni és már azok 87 százaléka regisztrált is ennek érdekében.
Földrajzilag levetítve a főváros tűnik a leginkább oltáspártinak, míg Észak-Magyarország utasítja el a leginkább a vakcinákat. Budapesten a lakosok 77 százaléka oltaná be magát és 21 százalékuk utasítja el a vakcinát, regisztrációs hajlandóság is 66 százalék az oltáspártiak, 51 százalék a teljes lakosság körében. Észak-Magyarország ezzel szemben 46 százaléknyi oltáspártival rendelkezik, és majdnem ezzel azonos az elutasítók aránya, míg a regisztrációs hajlandóság 39 százalékra tehető.
A korlátozások enyhítése terén a magyar lakosság többsége (57%) arra számít, hogy augusztus környékén fognak véget érni a korlátozások, a válaszadók mindössze 21 százaléka gondolja úgy, hogy már májusban visszakaphatjuk az életünk jelentős részét.
Érdekesség, hogy a válaszadók 18 százaléka meg se tudta tippelni, mikorra lehet nyitás Magyarországon, míg 8 százalék pesszimista és abban hisz, hogy teljes mértékben az életünk már soha nem tér vissza. Az Ipsos összegzése szerint a magyarok végső soron úgy gondolják, június lehet a legvalószínűbb nyitási dátum.