Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A feketegomba után fehérgomba-fertőzéses eseteket jelentettek Indiában

India lakossága elképzelhetetlen nehézségekkel küzd manapság: a koronavírus-járvány második hulláma, a Tauktae ciklon, a rejtélyes feketegomba, most pedig megjelent a feketegombánál is veszélyesebb fehérgomba-fertőzés is az országban.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Idrísz Mohammed
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az országszerte növekvő koronavírusos esetek közepette India több államában, köztük Biharban is emelkedik a fekete gombafertőzéses esetek száma. Most pedig a feketegombánál is veszélyesebbnek tartott fehérgomba-fertőzés négy esetét jelentették a bihari Patnából. Az egyik fertőzött beteg ráadásul egy híres patnai orvos.

Az egészségügyi szakértők szerint a fehérgomba-fertőzés veszélyesebb, mint a feketegomba-fertőzés, mivel a tüdőt, valamint a test más részeit is érinti, beleértve a körmöket, a bőrt, a gyomrot, a vesét, az agyat, a nemi szerveket és a szájat is.

Az orvosok szerint a fehérgomba a tüdőt is megfertőzi, mely után a koronavírushoz hasonló fertőzést mutatnak ki, amikor tesztet végeznek a fertőzött betegeken. A megbetegedéseket pedig a mukormikózis, más néven feketegomba vagy járomspórás gomba nevű penészgombák egy csoportja okozza.

A DNA azt írja, az amerikai CDC tájékoztatása szerint ezek a gombák a környezetben élnek, különösen a talajban és a bomló szerves anyagokban érzik jól magukat, például levelekben, komposztkupacokban vagy korhadt fában.

A szakértők szerint a mukormikózis nagyon veszélyes lehet, ha nem kezelik időben. Íme néhány tünete:

  • fejfájás
  • arcfájdalom
  • orrdugulás
  • látásvesztés vagy szemfájdalom
  • az arc és a szemek duzzanata
  • fekete kéreg az orrban
  • köhögés, véres hányás
  • megváltozott mentális állapot.

A gombaellenes intravénás injekció, amelynek adagja 3500 rúpiába (13 700 forint) kerül Indiában, és amelyet naponta kell beadni akár nyolc héten keresztül, jelenleg az egyetlen hatékony gyógyszer a betegség ellen.

Az indiai gyógyszerfelügyelet idén márciusban engedélyezte a mumbai székhelyű Bharat Serums and Vaccines Limited vállalat számára, hogy a mukormikózisban szenvedő betegeknél orvosi beavatkozásként gombaellenes gyógyszert – liposzomális amfotericin B-t vagy LAmB-t – alkalmazzon.