Grönland és Dánia is egyértelműen elutasította Trump követeléseit, az amerikai elnök mégsem hajlandó leállni.
Donald Trump amerikai elnök továbbra is azt akarja, hogy Grönland az Egyesült Államok része legyen – értesült bennfentes forrásokra hivatkozva a Washington Post.
Úgy tudni, az elnöki adminisztráció már vizsgálja, milyen kiadásokkal járna a sziget megszerzése, fenntartása és fejlesztése, valamint azt is, milyen gazdasági előnyöket kínálhatna a terület – különösen a nyersanyag-kitermelés területén.
Az elképzelések szerint az Egyesült Államok azzal győzné meg Grönland lakosságát, hogy többet fektetne be a térségbe, mint amennyit jelenleg Dánia költ a területre. Ez évente mintegy 600 millió dollárt jelentene. Egy névtelenséget kérő forrás így fogalmazott:
„Az a lényeg, hogy azt mondjuk nekik, hogy sokkal több pénzt fogunk nektek fizetni, mint Dánia”
Egy másik informátor arról beszélt, hogy a Fehér Ház már konkrét költségelemzéseket készít: mennyibe kerülne maga a területszerzés, a meglévő infrastruktúra fenntartása, illetve mik a várható bevételek, főként az energetikai és ásványkincsek kiaknázásából.
Trump állítólag úgy véli, Grönland megszerzése sokkal könnyebben megvalósítható lenne, mint például Kanada vagy a Panama-csatorna birtoklása.
Noha az északi sziget nem tartozik az amerikai kormányzat legégetőbb külpolitikai prioritásai közé – jelenleg az ukrajnai és a gázai konfliktus, valamint Irán szerepel a lista élén –, egy harmadik forrás szerint Grönland „bónuszlépésként” szerepel az elnöki stratégiai elképzelések között. Dánia és Grönland azonban határozottan elutasítják az ötletet, miszerint a sziget az Egyesült Államok fennhatósága alá kerüljön.