Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az amerikai igazságügyi minisztérium beperelte Texast az új abortusztörvény miatt

Az igazságügyi minisztérium csütörtökön beperelte Texast egy új állami törvény miatt, amely betiltja a legtöbb abortuszt, azzal érvelve, hogy azt „az alkotmány nyílt megsértésével” hozták.

...svg content...Fotó: Unsplash/Matheus Ferrero
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A texasi szövetségi bíróságon benyújtott kereset arra kér egy szövetségi bírót, hogy nyilvánítsa érvénytelennek a törvényt, „tiltsa meg annak végrehajtását, és védje meg azokat a jogokat, amelyeket Texas megsértett”.

„A törvény egyértelműen alkotmányellenes a Legfelsőbb Bíróság régóta fennálló precedense alapján” Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

– mondta Merrick Garland igazságügyi miniszter a keresetet bejelentő sajtótájékoztatón.

Az igazságügyi minisztérium szerint a törvény jogellenesen sérti a nők alkotmányos jogait, és sérti az alkotmány szupremáciai klauzuláját, amely szerint a szövetségi törvények elsőbbséget élveznek az állami törvényekkel szemben. A szövetségi tisztviselők attól is tartanak, hogy más államok is hasonló törvényeket hozhatnak, amelyek „megfosztják polgáraikat alkotmányos jogaiktól”.

„Megszilárdult alkotmányos jog, hogy egy állam nem tilthatja meg egyetlen nőnek sem, hogy meghozza a végső döntést terhessége megszakításáról az életképesség előtt. De Texas éppen ezt tette”

– olvasható a keresetben.

Az SB8 néven ismert texasi törvény megtiltja az abortuszt, amint az egészségügyi szakemberek szívműködést észlelnek – általában hat hét körül, mielőtt egyes nők egyáltalán tudnák, hogy terhesek. A bíróságok más államokban is megakadályozták hasonló korlátozások bevezetését, de a texasi törvény jelentősen különbözik, mert a büntetőügyészek helyett a magánemberekre bízza a végrehajtást polgári peres eljárásokon keresztül.

Az Igazságügyi Minisztériumra nemcsak a Fehér Ház részéről nehezedett nyomás – Joe Biden elnök szerint a törvény „szinte Amerika-ellenes” –, hanem a kongresszusi demokraták részéről is, akik azt akarták, hogy Garland lépjen. A hét elején Garland fogadkozott, hogy az Igazságügyi Minisztérium közbelép a klinikai bejáratokhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény néven ismert szövetségi törvény végrehajtása érdekében.

Ez a törvény, közismert nevén a FACE Act, általában tiltja az abortuszklinikákhoz való hozzáférés fizikai akadályozását a bejáratok eltorlaszolásával vagy erőszakkal való fenyegetéssel, hogy megfélemlítsenek vagy megzavarjanak valakit. Az abortuszklinikák és más reproduktív egészségügyi központok tulajdonának megrongálását is tiltja.

A csütörtökön benyújtott kereset azonnali végzést kér a törvény texasi végrehajtásának megtiltására. Ahogy arról az AP is beszámolt, a törvény értelmében bárki pert indíthat – még akkor is, ha nincs kapcsolata az abortuszt végző nővel –, és legalább 10 ezer dollár kártérítésre lehet jogosult, ha nyer a bíróságon.

A főügyész azzal is érvelt, hogy a texasi törvény a kormány különböző ügynökségeinek egyes szövetségi alkalmazottait polgári jogi felelősségre vonhatja azért, mert a munkájukat végzik. A texasi törvény az ország legnagyobb abortuszkorlátozó intézkedése azóta, hogy a Legfelsőbb Bíróság 1973-ban a Roe kontra Wade ügyben hozott, mérföldkőnek számító döntésében megerősítette, hogy a nőknek alkotmányos joguk van az abortuszhoz.

Az abortuszklinikák azt mondták, hogy eleget tesznek a törvénynek, de a mintegy két tucat texasi abortuszklinika közül néhány máris ideiglenesen teljesen leállította e szolgáltatást. A szomszédos államok klinikáinál eközben megugrott a Texasból érkező betegek száma.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.