Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Idegesek a demokraták, Harris az értékelőre sem ment el

A demokraták soraiban pánik tört ki, miután Donald Trump megnyerte Georgiát és Észak-Karolinát, az első két csatatér államot a 2024-es elnökválasztáson.

...svg content...Fotó: Kamala Harris amerikai alelnöknek, a Demokrata Párt jelöltjének támogatói a washingtoni Howard Egyetem területén tartott eredményvárón az amerikai elnökválasztás éjszakáján, 2024. november 5-én. MTI/AP/Mark Schiefelbein
Észak-Amerika

Kiss László

Szerkesztő

Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt nem szólalt fel támogatói előtt szerda hajnalban a washingtoni Howard Egyetemen. Kampányának társelnöke, Cedric Richmond közölte a tömeggel, hogy az alelnök csak később, szerdán fog nyilatkozni, mivel még számos szavazat feldolgozása hátra van.

A kampánystáb hangulata drámaian megváltozott az este folyamán, ugyanis míg kezdetben magabiztosan nyilatkoztak Harris győzelmi esélyeiről, az éjszaka végére már csak arról beszéltek, hogy még van esély a sikerre. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Voltál már temetésen? Az még farsang lenne ehhez képest” – fogalmazott egy veterán demokrata stratéga a párt jelenlegi hangulatáról. Egy másik demokrata, aki Harris nagyobb adományozóinak washingtoni találkozóján volt jelen, szintén temetői hangulatról számolt be.

Jelentős demográfiai változások következtek be

Jennifer O’Malley Dillon kampánymenedzser egy belső feljegyzésben – melyet az NBC News szerzett meg – még az észak-karolinai és georgiai eredmények előtt arról írt, hogy Harris számára továbbra is nyitva áll az út a győzelemhez a „Kék Fal” államokon (Pennsylvania, Michigan, Wisconsin) keresztül.

Az exit poll felmérések szerint azonban jelentős demográfiai változások következtek be a szavazói összetételben. A latino férfiak 54-44 százalékos arányban támogatták Trumpot, míg 2020-ban még Joe Biden nyerte ezt a csoportot 59-36 százalékos különbséggel. Harris ugyanakkor jobban szerepelt az idősebb szavazók körében, minimális előnyt szerezve a 65 év felettiek között.

A demokrata szavazók 56 százaléka a demokrácia védelmét tartotta a legfontosabb kérdésnek, míg Trump támogatóinak 51 százaléka a gazdaságot jelölte meg első helyen. Az abortusz kérdése is jelentősen befolyásolta a választást, ugyanis a korábbi 51 százalékról 66 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint az abortusznak legálisnak kellene lennie a legtöbb esetben.

Jók Trump esélyei

Az NBC News exit poll szerint történelmi mélypontra, 32 százalékra csökkent a magukat demokratának valló szavazók aránya, így nem meglepő, hogy a republikánusok már biztosították a szenátusi többséget West Virginia és Ohio megszerzésével.

Roger Stone, Trump régóta aktív tanácsadója szerint az egykori elnök jó hangulatban és optimistán várta az eredményeket a West Palm Beach-i Kongresszusi Központban, ahol hamarosan beszédet fog mondani.

A szavazás technikai szempontból viszonylag zökkenőmentesen zajlott. Georgiában bombariadók okoztak átmeneti evakuálásokat, de Brad Raffensperger államtitkár szerint ez nem befolyásolta jelentősen a szavazást. Pennsylvaniában és Milwaukee-ban kisebb technikai problémák miatt kellett meghosszabbítani a szavazást, illetve újraszámolni szavazatokat.