Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Keresztbe tesz a Hubble űrteleszkópnak a műholdak egyre növekvő száma

Az űrben keringő műholdak csíkokat jelenítenek meg az űrteleszkóp fotóin, és minél többet küldenek fel, annál kevesebb fotó lesz használható.

...svg content...Fotó: NASA
Világűr

Szabó Kata

Szerkesztő

Végtelen fekete égbolt, számtalan csillag és egy vastag fehér sáv – ezt látja a Hubble űrteleszkóp abban a pillanatban, amikor egy másik műhold átrepül a képen. Az űrben lévő eszközök egyre inkább zavarják a teleszkóp működését, amely így csak használhatatlan képeket tud készíteni, írták tudósok a Nature című szaklapban csütörtökön.

A Hubble több mint 500 kilométeres magasságban kering a Föld körül, ami alacsony pályának számít, épp ezért egyre nagyobb a zsúfoltság. A Starlink műholdas hálózat például, amellyel a Elon Musk a világot szeretné ellátni internettel már most is 3580 űreszközzel rendelkezik, a szám pedig több mint tízszeresére nőhet, ráadásul más cégek is dolgoznak hasonló hálózatokon. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Szerencsétlen együttállás

Mivel a Hubble elsősorban az űr azon foltjait vizsgálja, ahonnan kevés fény érkezik, a teleszkóp percekig tartó záridőket használ, és minél hosszabb ideig fogja a teleszkóp a fényt, annál valószínűbb, hogy egy műhold ez idő alatt elrepül előtte. Az említett műholdak visszaverik a napfényt, és csíkként jelennek meg a képeken.

A 2002 és 2021 között készült képek mintegy 2,7 százaléka tartalmazott ilyen csíkot, ám 2021-ben a csík megjelenésének valószínűsége már 59-71 százalékkal magasabb volt, mint a korábbi években, a csík megjelenésének esélye pedig csak tovább fog nőni.

Jelenleg ez még mindig a felvételek kis hányadát jelenti, amelynek hatása elhanyagolható a tudományos kutatásra, azonban, ha a műholdak száma tovább növekszik, a tudósok szerint komoly megoldandó problémával nézhetünk szembe. Állításuk szerint ugyanis, ha 100 ezer műhold repül majd a pályán, akkor a műholdcsíkkal ellátott kép valószínűsége 50 százalékra nőhet.

Minél közelebb repül egy műhold a Hubble-hoz, annál szélesebb a képen látható csík. A Föld fölött ezer kilométernél magasabb mesterséges holdakról készülteket még ki lehet szedni a képekből szoftverrel, ám Elon Musk alacsonyan repülő műholdjainál ez már nehezebb.

Ennek eredményeként egyre több Hubble-felvétel válik használhatatlanná, és noha próbálják rövidebb záridővel ellensúlyozni a problémát, a sikertelen képekkel időt veszítenek. Az idő pedig korlátozott, ugyanis a csillagászok évek óta azon töprengenek, hogy meddig bírja még az 1990-ben útjára indított űrtávcső.

A Starlink ellen egyébként nem először szólaltak fel, korábban az űrhajósok is aggodalmukat fejezték az egyre növekvő számú műholdak kapcsán.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.