Keresztbe tesz a Hubble űrteleszkópnak a műholdak egyre növekvő száma
Az űrben keringő műholdak csíkokat jelenítenek meg az űrteleszkóp fotóin, és minél többet küldenek fel, annál kevesebb fotó lesz használható.
Végtelen fekete égbolt, számtalan csillag és egy vastag fehér sáv – ezt látja a Hubble űrteleszkóp abban a pillanatban, amikor egy másik műhold átrepül a képen. Az űrben lévő eszközök egyre inkább zavarják a teleszkóp működését, amely így csak használhatatlan képeket tud készíteni, írták tudósok a Nature című szaklapban csütörtökön.
A Hubble több mint 500 kilométeres magasságban kering a Föld körül, ami alacsony pályának számít, épp ezért egyre nagyobb a zsúfoltság. A Starlink műholdas hálózat például, amellyel a Elon Musk a világot szeretné ellátni internettel már most is 3580 űreszközzel rendelkezik, a szám pedig több mint tízszeresére nőhet, ráadásul más cégek is dolgoznak hasonló hálózatokon.
Szerencsétlen együttállás
Mivel a Hubble elsősorban az űr azon foltjait vizsgálja, ahonnan kevés fény érkezik, a teleszkóp percekig tartó záridőket használ, és minél hosszabb ideig fogja a teleszkóp a fényt, annál valószínűbb, hogy egy műhold ez idő alatt elrepül előtte. Az említett műholdak visszaverik a napfényt, és csíkként jelennek meg a képeken.
A 2002 és 2021 között készült képek mintegy 2,7 százaléka tartalmazott ilyen csíkot, ám 2021-ben a csík megjelenésének valószínűsége már 59-71 százalékkal magasabb volt, mint a korábbi években, a csík megjelenésének esélye pedig csak tovább fog nőni.
Jelenleg ez még mindig a felvételek kis hányadát jelenti, amelynek hatása elhanyagolható a tudományos kutatásra, azonban, ha a műholdak száma tovább növekszik, a tudósok szerint komoly megoldandó problémával nézhetünk szembe. Állításuk szerint ugyanis, ha 100 ezer műhold repül majd a pályán, akkor a műholdcsíkkal ellátott kép valószínűsége 50 százalékra nőhet.
Minél közelebb repül egy műhold a Hubble-hoz, annál szélesebb a képen látható csík. A Föld fölött ezer kilométernél magasabb mesterséges holdakról készülteket még ki lehet szedni a képekből szoftverrel, ám Elon Musk alacsonyan repülő műholdjainál ez már nehezebb.
Ennek eredményeként egyre több Hubble-felvétel válik használhatatlanná, és noha próbálják rövidebb záridővel ellensúlyozni a problémát, a sikertelen képekkel időt veszítenek. Az idő pedig korlátozott, ugyanis a csillagászok évek óta azon töprengenek, hogy meddig bírja még az 1990-ben útjára indított űrtávcső.
A Starlink ellen egyébként nem először szólaltak fel, korábban az űrhajósok is aggodalmukat fejezték az egyre növekvő számú műholdak kapcsán.