Ismét leállt a Hubble űrtávcső, a mérnökök tanácstalanok
Finoman szólva sem rózsás a több mint 30 éves Hubble űrteleszkóp állapota, a NASA ugyanis bejelentette, ismét biztonsági üzemmódba kellett helyezniük meghibásodás miatt a szerkezetet.
A Föld körüli pályán keringő obszervatóriummal végzett összes megfigyelést abba kellett hagyni, miután az október 23-án kiadott frissítési parancsok hatására összeomlott a jócskán elavult Hubble rendszerszoftvere.
A NASA közleményéből kiderült, az 1990-ben univerzumba bocsátott egység lényegében az utolsó pillanatait nyögi, és elképzelhető, novemberben már meg sem kísérlik a helyreállítását, mivel decemberben kilövik a világűrbe utódját, a James Webb űrteleszkópot.
Először egy gyors újraindítással próbálkoztak, ami sikeresnek tűnt, ám másnap reggel ismét ugyanazt a hibajelzést kapták, a mérőműszerek továbbra sem működtek, és már a restart sem segített rajtuk.
A biztonság kedvéért készenléti üzemmódra állították az űrtávcsövet, így a NASA mérnökeinek lehetősége nyílik arra, hogy távolról megkíséreljék fellelni a hiba okát, és kijavítani, bár ezek a munkálatok legalább két hetet igénybe vehetnek.
A Hubble idén nyáron is már a halálán volt, akkor azonban egy ügyes trükkel meg tudták oldani a helyzetet, viszont a csillagászok élete azóta sem lett könnyebb, hiszen folyamatosan attól kellett tartaniuk, mikor áll le teljesen az obszervatórium.
Az állandó halasztásokat megélt James Webb űrtávcsőtől azt remélik, méltó utódja lehet a Hubble-nek, amivel több ezer új galaxist, csillagokat és egyéb kozmikus objektumokat fedeztek fel, szélesebb perspektívába helyezve ezzel a látható világűrt.