Jelentés: a Huawei is részt vehetett az ujgurok elleni népirtásban
Aggasztó információkat hozott nyilvánosságra a Washington Post oknyomozása, amely szerint a Huawei is részt vehetett annak a technológiának a kifejlesztésében, amivel tömeges megfigyelték az ujgurokat.
Több marketing-prezentáció jutott az amerikai napilap birtokába, amelyek alapos átvizsgálását követően megállapították, hogy a Huawei több kínai céggel együttesen részt vett azon technológiák kifejlesztésében, amit a népirtásban felhasználnak – írja a The Guardian.
Az oknyomozás szerint a Huawei a hangfelvételek elemzésében, a büntetőközpontok felügyelésében, a hatóságok látókörébe került politikai ellenfelek tartózkodási helyének lekövetésében, a hszincsiangi rendőri megfigyelésében, valamint vállalati dolgozók és fogyasztók lenyomozásában is részt vehettek.
A Washington Post kiemeli, hogy nem tudni pontosan, kinek készültek a megvizsgált prezentációk, viszont olyan megfigyelési technikákat tartalmaztak, amelyek kifejezetten a rendőröknek vagy a kormányhatóságoknak készültek, ezért feltehetően a kínai kormány lehetett a célközönség.
A Huawei az oknyomozásra reagálva elmondta, nincs tudomása arról, hogy ilyen vagy ehhez hasonló programokban részt vettek volna. Mint mondták, egy szoftverüket sem kifejezett kisebbségek ellen fejlesztették és elvárják partnereiktől is, hogy törvényeknek megfelelően használják programjaikat.
Az oknyomozás szerint több prezentáció is 2014-ben készült, néhány hónappal a 31 ember életét követelő Kunming vasútállomás elleni terrortámadások előtt, melyre gyakran hivatkoznak a kínai hatóságok, amikor a hszincsiangi megfigyeléseket akarják legitimálni.
A jelentés szerint több módosítást hajtottak végre egyes fájlokon 2019-ben és 2020-ban, valamint több prezentáción is látható a Huawei logója. Az oknyomozás továbbá állítja, több dián is szóba került Hszincsiang és a megfigyelési projekt.
Habár az tény, hogy egy alkalommal sem említik az ujgur kisebbséget, legalább az egyik dián kiemelik, hogy a Huawei technológiája segített Hszincsiang tartomány fővárosa, Ürümqi rendőreinek több „bűnöző” elfogásában.
A prezentáció állítása szerint a szóban forgó szoftver már 2017 óta van használatban a tartományi központban és pontosan ekkor kezdődött az ujgurok tömeges letartóztatása is. Az arcfelismerő rendszer fejlesztésében is részt vehetett a Huawei egy pekingi céggel közösen, amit azóta az USA feketelistára tett.
Az oknyomozás szerint továbbá a Huawei felszerelései használhatták számos hszincsiangi nagyvárosban az utcai megfigyelő kamerákhoz is, valamint felajánlották segítségüket a hatóságoknak a hangfelvételeik elemzésében.