A jogvédők elítélik Oroszország „könyörtelen törekvéseit az ellenvélemény elhallgattatására”
A Human Rights Watch nemzetközi szervezete bírálja Oroszország ukrajnai invázióját követő, média elleni fellépését, kiemelve, hogy az információkhoz való hozzáférést és a szólásszabadságot sértik meg.
Hugh Williamson, a HRW európai és közép-ázsiai igazgatójának elmondása alapján, Oroszország újonnan hatályba léptetett törvényei részét képezik annak a „kegyetlen törekvésnek”, amelynek célja, hogy elhallgattassa az ellenvéleményt, a lakosság pedig ne férhessen hozzá semmilyen hírforráshoz, amely ellentmond a Kreml narratívájának az Ukrajna elleni offenzíváról.
Williamson úgy véli, a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, valamint az információkhoz való hozzáférés ellehetetlenítése „még háborús időkben sem igazolható a nemzetközi jog alapján”. Ezzel a lépéssel a Kreml „kiirtja a másként gondolkodás bármilyen lehetőségét”, hogy a háborúellenes tüntetők felszólalását gátolja.
„Putyin totalitárius taktikája és kormánya teljes mértékben kizárja a jogállamiság, az emberi jogok és a demokrácia tiszteletben tartását” – tette hozzá. Ennek előzményeként, az orosz hatóságok korlátozták az egyes hírügynökségekhez való hozzáférést, mivel azok „tömeges zavargásokra, szélsőségességre és illegális tömeggyűléseken való részvételre irányuló felhívásokat tartalmaztak”.
A törvényhozók pénteken írták alá azt a rendeletet, amely kriminalizálja a dezinformációk terjesztését, amelyek az orosz fegyverős erőkre vonatkozó „hamis” állításokat tartalmaznak vagy szankciókra szólítanak fel az ország ellen, a törvénysértők pedig akár 1,5 millió rubel bírságot is kaphatnak – közölte a CNN.
A korlátozások miatt egyes hírügynökségek kénytelenek voltak felfüggeszteni a munkájukat, más újságírók pedig elhagyni az országot, emellett legalább 4640 embert vettek őrizetbe vasárnap Oroszországban, mert részt vettek a háborúellenes tüntetéseken.