Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Úttörő hormonterápiával felére csökkenthető a prosztatarák halálozási aránya

Ígéretes gyógymódot fejlesztettek ki, melynek hatására felére redukálható az agresszív prosztatarákkal kapcsolatos halálozások száma.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európában Zytiga néven forgalmazott abirateron nevű készítmény segítségével lokálisan kezelhető az agresszív prosztatarák, így lényegében mellékhatások nélkül csökkenthető az áttétek kialakulásának kockázata, ezáltal pedig a betegség halálos végkimenetele – írta a The Times napilap.

Nick James, a Londoni Rákkutató Központ és a Royal Marsden kórház professzora, egyben a terápiával kapcsolatos tanulmányok főszerzője elmondta, kétezer prosztatarákos páciens bevonásával elvégzett kísérletek alkalmával bebizonyították, hogy kemoterápia mellett vagy nélkül egyaránt hatásos az abirateron. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Hat évig tartó folyamatos hormonkezelést követően konstatálták, hogy azoknál a betegeknél, akik a hagyományos kemoterápiát kapták, 15 százalékosnak bizonyult a halálozási arány, míg az abirateronban részesülő páciensek esetében ugyanez a mutató mindössze 7 százalékra nőtt.

További fontos adat, hogy a rák nem okozott áttéteket a speciális hormonterápián átesett páciensek 82 százalékánál, míg a sztenderd gyógykezelési módszernél 69 százalékos hatékonyságot mértek.

Gerhardt Attard, A University College London professzora és a kutatás társszerzője szerint minden idők egyik legbiztatóbb terápiás eljárását tették le az asztalra, amellyel férfiak millióin segíthetnek éves szinten, nem beszélve arról, hogy javíthatják a prosztatarákkal diagnosztizált páciensek életkilátásait.

„Az eredményeink alapján kijelenthető, hogy minden olyan férfinál, akit első körben nem metasztatizált prosztatarákkal diagnosztizálnak, érdemes alkalmazni két éven keresztül az abirateronos terápiát, ugyanis úgy találtuk, hogy a gyógyszer segít az állapot javulásán” – magyarázta a szakember.

A tudósok reményei szerint akár 18 hónappal meghosszabbíthatják az agresszív prosztatarákkal küzdők életét, és ha figyelembe vesszük, hogy a szóban forgó készítményen kívül további terápiás módszerek egyaránt ígéretesnek tűnnek, 2022-től új dimenziók kapui nyílhatnak meg az onkológusok előtt rákkezelés terén.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.