A mesterséges intelligencia és az okosórák együttes alkalmazásával jelentősen felgyorsulhat számos betegség felismerése.
Az egészségügyi technológia területén meghatározó előrelépést jelenthet a mesterséges intelligencia és a viselhető okoseszközök összekapcsolása, amely forradalmasíthatja a betegségek korai felismerését. A különböző biológiai jeleket mérő készülékek, mint az okosórák, folyamatosan gyűjtik a felhasználók pulzusát, véroxigénszintjét és alvásmintázatait, melyek elemzésével a szakemberek többek között hangulatzavarokat és szívbetegségeket azonosíthatnak.
Áttörés a szívproblémák felismerésében
Az Apple, Google és Samsung által gyártott modern okosórák már napjainkban is képesek érzékelni a pitvarfibrillációt, amely kezelés nélkül súlyos következményekkel, akár stroke kialakulásával is járhat. A folyamat automatizálása érdekében a kutatók olyan mesterséges intelligencia alapú algoritmusokat fejlesztenek, amelyek a biológiai jelek elemzésével azonosítják ezt a gyakori szívritmuszavart.
A gépi tanulási folyamat hagyományosan nagy mennyiségű, szakértők által címkézett adatot igényel, ami rendkívül időigényes feladat. Erre válaszul a tudományos közösség olyan innovatív megoldásokat dolgozott ki, amelyekkel az algoritmusok kevesebb címkézett adat felhasználásával is hatékonyan betaníthatók, jelentősen gyorsítva ezzel a fejlesztési folyamatot, írja a Medical Express.
A hagyományos, manuális címkézési módszerekkel szemben az új előtanítási megközelítés során az algoritmus megtanulja a biológiai jelekben található mintázatokat kiegészíteni. Az előtanított modell például a korábbi adatok alapján képes megjósolni a következő szívverés időpontját, ami különösen fontos előrelépést jelent olyan összetett kórképek esetében, mint például a pitvarfibrilláció.