Hamarosan felnyithatják az Apollo–17 űrhajósai által begyűjtött holdkőzetekkel teli dobozt
Az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai hamarosan kinyitják azt a holdi talajjal teli tárolót, amely azóta érintetlenül szunnyadt, hogy az Apollo–17 űrhajósai közel 50 évvel ezelőtt visszahozták a Földre.
A minta kinyitásához egy speciális szúrószerszámot kell majd használniuk, amelyet a csapat tagjai tréfásan Apollo-konzervnyitónak neveztek el. Az eszközt kifejezetten a 73001-es számmal jelölt konkrét talajminta felnyitására tervezték – adta hírül az ESA.
A holdi talajmintát 1972-ben gyűjtötte be a Holdon a Taurus-Littrow-völgyben Gene Cernan, az Apollo–17 űrhajósa, aki utolsó emberként lépett a Holdra. Cernan egy 70 cm hosszú hengeres csövet ütött a Hold felszínébe, hogy a talajból kinyerje az értékes kőzetmintát, amit társaival egy vákuumzáró tartályba helyeztek, mielőtt visszajuttatták volna a Földre, ahol vákuumkamrában őrizték.
A majdnem 50 éves minta feloldásával a kutatók azt remélik, hogy olyan holdi gázokat tudnak kinyerni és vizsgálni, amelyek az elmúlt több mint fél évszázad során is fennmaradhattak.
Az ESA szúrószerszámát kifejezetten arra tervezték, hogy kilyukassza a holdi talajt tartalmazó egységet, majd a kiszabaduló gázokat felfogja. Ezeket a gázmintákat később tartályokba gyűjtik, és a világ különböző pontjain lévő laboratóriumokba küldik elemzésre.
„Minden egyes elemzett gázkomponens segíthet elmesélni a történet egy másik részét az illékony anyagok könnyen elpárolgó elemeinek eredetéről és fejlődéséről a Holdon és a korai Naprendszerben” – mondta Francesca McDonald, az ESA tudományos projektvezetője.
Amellett, hogy értékes tudományos adatokat szolgáltatnak, az ESA kutatói szerint az elemzési művelet segíthet új protokollok kifejlesztésében a jövőbeli küldetésekhez, javítva ezzel a Holdról és a Marsról származó mintákból eredeztethető elemek és vegyületek vizsgálatának lehetőségét.