Százezer évre elegendő oxigént rejt a Hold felszíne
Egy ausztrál kutató döbbenetes felfedezést tett, állítása szerint ugyanis a Hold felszíne több mint 45 százalékban oxigént rejt magában.
Az Új-dél-walesi Egyetem professzora, John Grant éveken keresztül elemezte a bolygónk hűséges követőjén található kőzetek összetételét, és rájött, hogy a vastag, porból és sziklákból álló regolit alatt hatalmas oxigéntömegek húzódhatnak meg – írta a CNN.
A kutató számításai szerint nagyjából 45 százalékban oxigénből állhat ez a réteg, miközben a kőzetmassza még szilikátokat, alumíniumot, vasat és magnéziumot is tartalmazhat. Ahhoz, hogy ezt az oxigént ki lehessen vonni, rengeteg energiára van szükség, Grant azonban úgy véli, elektrolízissel megoldható a feladat.
Az ipari körülmények között alumínium előállítására használt metódus révén a szakember elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőbeni telepesek és holdbázison tartózkodó kutatók, illetve asztronauták már ebből a rétegből nyerhetik ki a létfontosságú molekulát.
Természetesen nem oldhatja meg egyből az oxigénellátás problematikáját a felfedezés, mivel ahhoz, hogy végbemenjen az elektrolízis, óriási mennyiségű energiára van szükség, nem mellesleg akkora méretekkel rendelkező gépeket kellene telepíteni a Holdra, amelyek révén gyakorlatilag ellehetetlenülnének a missziók.
A belga Space Applications Services nevű startup korábban arra vállalkozott, hogy olyan erőműveket építenek a Hold felszínén, melyek segítségével 2025-től kezdődően oxigént termelhetnek, ők azonban még nem tudtak az ausztrál tudós hipotéziséről, így lehetséges, implementálni fogják programjukba.