Ismét megpróbál visszatérni a Holdra az USA, akár már a jövő héten sikerrel járhatnak
Az Odie nevű leszállóegységet február 14-én bocsátják fel a floridai Kennedy Űrközpontból, 22-én pedig kísérletet is tehet a landolásra.
Egy hónappal azután, hogy a Peregrine-küldetés elbukott, az Egyesült államok ismét megpróbál visszatérni a Holdra. Ám a NASA ezúttal egy másik magáncéggel dolgozik együtt azon, hogy 50 év után ismét amerikai eszköz landolhasson az égitesten – írja a 24.hu a CNN beszámolójára hivatkozva.
A tervek szerint az Odysseus, becenevén Odie nevű leszállóegységet február 14-én, magyar idő szerint 18:57-kor bocsátják majd fel egy SpaceX Falcon 9 hordozórakétán a floridai Kennedy Űrközpontból. Miután Föld körüli pályára állt és levált a rakétáról, az Odysseus egymaga kezd majd el a cél felé haladni.
A szonda várhatóan kicsivel több mint egy hét alatt éri el a Holdat, így február 22-én tehet kísérletet a landolásra. Ha sikerrel jár, az Intuitive Machines nevű vállalat fejlesztette Odysseus lesz az első amerikai eszköz, amely puhaleszállást hajt végre az égitesten az 1972-es Apollo 17 küldetés óta, valamint az első olyan magáncég által épített eszköz, amely eléri az objektum felszínét – emeli ki a lap.
Mint azt már korábban megírtuk, januárban ugyanez volt a Peregrine űrszonda célja, azonban műszaki hiba történt, amely miatt nem tudta teljesíteni a missziót és a Földre visszazuhanva elégett a légkörben. De arról is beszámoltunk, hogy a váratlan meghibásodás után jó hír érkezett a NASA marsi helikopteréről, Japánnak pedig sikerült kapcsolatba lépnie a Holdra küldött űrszondájával.
Az Odysseus kapcsán még érdemes hozzátenni, hogy a szonda a Hold déli sarkánál szállhat le, ahol hét napon át működhet, mielőtt megkezdődik a holdi éjszaka. Ennek során különböző műszerek segítségével fogja vizsgálni az holdi környezetet, míg az éjszaka beköszöntével aludni küldik majd az eszközt.