Hivatalos: jóváhagyták az Egyesült Királyságban a Pfizer-BioNTech vakcináját, jövő héttől már az oltások is elindulhatnak
Megerősítette szerda reggel a brit kormány, hogy a világon elsőként Nagy-Britanniában hagyták jóvá az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcináját, és már jövő héttől fogva megkezdhetik a lakosság beoltását.
Megerősítette szerda reggel a brit kormány, hogy a világon elsőként Nagy-Britanniában hagyták jóvá az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcináját, és már jövő héttől fogva megkezdhetik a lakosság beoltását.
A két neves gyógyszergyártó közös vakcinájáról bíztató hírek jöttek az elmúlt hetek során, a harmadik stádiumú kísérletekről készült tanulmányok szerint 90% feletti hatékonyságot mutatott az oltóanyag, amely az úgy nevezett hírvivő, vagy mRNS technológiát alkalmazza.
Matt Hancock, Nagy-Britannia egészségügyi minisztere pedig kiemelte, hogy a lakossági tömeges oltási program a jövő héttől veheti kezdetét az országban, így igaznak bizonyultak a korábbi híradások, hogy már december 7-től olthatják a briteket. „Ezek az igazán jó hírek” – tette hozzá Hancock.
Az Egyesült Királyság ezzel az első nyugati ország, amely hivatalosan jóváhagy egy koronavírus ellen fejlesztett vakcinát, és így elsőként lépnek a tömeges immunizálás útjára a Pfizer-BioNTech oltóanyagával. Természetesen először a magasabb kockázati kategóriába tartozók, így az idősek, krónikus betegek, egészségügyi dolgozók kapják meg a szert.
A brit kormány összesen 40 millió adag oltóanyagot kötött le a vakcinafejlesztő cégekkel, amely kiemelkedő, összesen 95%-os hatékonyságot mutatott anélkül, hogy súlyosabb mellékhatás lenne. Albert Bouria, a Pfizer vezérigazgatója is nyilatkozott a jóváhagyásra reagálva:
„A brit hatóságok mai sürgősségi jóváhagyása történelmi fordulópontot jelent a COVID-19 elleni harcban. A jóváhagyás az a cél volt, amiért attól a ponttól kezdve dolgoztunk, hogy bejelentettük, itt csak a tudomány győzhet. Üdvözöljük az MHRA-t, hogy időben léptek a brit emberek védelme érdekében” – idézte a The Guardian.
„Még további jóváhagyásokra is várunk, addig viszont azon dolgozunk, hogy minél magasabb minőségű vakcinákat juttassunk el a világ különböző pontjaira. Több ezer ember fertőződik meg nap mint nap, így minden nap számít a borzalmas járvány felszámolásának versenye terén”
Habár a vakcinát alapvetően -70 Celsius-fokon kell tárolni, mindkét cég megerősítette, hogy egy 2-8 Celsiust biztosító hűtőben még öt napig tárolható. A tervek szerint legelőször az idősotthonok lakóit fogják beoltani, főleg azokat, akik az állapotuknál fogva nem tudnak az oltási központokba menni. Az idősotthonok lakóit a 80 év felettiek és az egészségügyi dolgozók követik az oltás terén.
Egyébként a tanulmányok során kimutatott 95%-os hatékonyság nem tér el a korosztályok között, a 65 év felettiek és alattiak körében is ugyanúgy hatékony volt. A kísérletekben ezen felül a nemi és etnikai csoportok között sem volt eltérés.
A Pfizer és a BioNTech is megerősítette, hogy éppen egy közös ellátóhálózaton dolgoznak, amelynek útján 2020 végéig 50 millió adag vakcinát állítanának elő, egész 2021-ben pedig a terv az 1.3 milliárd vakcina legyártása.
Cikkünk frissül…