Hiszékeny volt az Európai Unió a vakcinaexport kapcsán
Nem érte el az Európai Unió az első negyedévre kitűzött oltási célját, ami főként az akadozó szállítmányok miatt történhetett meg.
Március végére mintegy 100 millió adag vakcina érkezett az EU tagállamaiba. Az eredeti cél az volt, hogy beoltsák a 80 év felettiek 80 százalékát, ez viszont eddig csupán öt országnak sikerült – olvasható az Euronews elemzésében.
Igaz, hogy a beszerzés lakosságarányosan zajlik, a vakcinációs arány mégis országonként különböző. Amíg Máltán és Magyarországon már 40 százalék körüli az átoltottság, addig Bulgáriában és Lettországban mindössze 7 százalék körül mozog a ráta.
Az Európai Unió mindeközben a világ egyik legnagyobb vakcinaexportőrének számít, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság azonban egyetlen oltóanyagot sem szállít a kontinensre.
„A legtöbb ország a saját lakosságára koncentrál és csak ezután nézi a globális helyzetet. Miközben továbbra is azt gondolom, hogy fontos a világméretű oltási kampány, azt hiszem, az EU alábecsülte ezt az ügyet. Más országok egyáltalán nem működnek együtt velünk. Az Egyesült Államok Joe Biden elnöksége alatt exportál szinte semennyi oltóanyagot. Így az EU látja el Kanadát és Mexikót”– magyarázta Peter Liese, német néppárti EP-képviselő.
Az uniós országok egy része kevesebbet rendelt a drágább vakcinákból, így a megmaradt készleteket más államok vásárolhatták meg, így tovább mélyült a különbség. Az AstraZeneca-vakcinák disztribúciója szintén sok tagállamot hátrányosan érintett, mivel a vállalat brit üzemeiből jó ideig csak az ottani piacra adhattak el.
„Visszanézve kijelenthetjük, hogy naivak és talán bolondok is voltunk. De azt hiszem négy hónap múlva az EU utolérheti az Egyesült Királyságot és addigra a lakosság nagy részét beolthatják, de eközben tovább folyik az export százmilliós tételekben a világ más részeire, ahol hatalmas hiány van oltóanyagból. Talán elgondolkodhatunk azon, hogy ez mennyire volt bölcs döntés” – tette hozzá Joshua Livestro, a holland kormány tanácsadója.