Hírességek hunytak el Kínában: megkérdőjeleződött a járványügyi adatok valódisága
Miután Kínában elhunyt Chu Lanlan operaénekes és Gong Jintang színész is, a lakosság megkérdőjelezte a kormány által kiadott járványügyi adatok hitelességét.
Az Independent jelentése szerint egyre nagyobb az aggodalom és a kormánnyal szembeni bizalmatlanság Kínában, miután a múlt hónapban több híresség is hirtelen életét vesztette: a lakosság mostanra megkérdőjelezi, hogy mennyire hitelesek a kormány járványügyi adatai.
Chu Lanlan operaénekes és Gong Jintang színész is azt követően vesztette életét, hogy a kormány decemberben feloldotta a rendkívül szigorú, éveken át tartó járványügyi korlátozásokat, ám ezzel együtt megszüntették a napi járványadatok közzétételét is.
Noha a kínai egészségügyi hatóságok közzétesznek napi adatokat az új esetekről, a súlyos megbetegedésekről, valamint a halálesetekről is, eme számadatok kizárólag a kormány által hivatalosan is megerősített eseteket tartalmazzák; a koronavírusos halálesetek kapcsán egy „rendkívül szűk körű” meghatározást alkalmaznak, melyet a WHO kritizált is nemrég.
A hivatalos adatok és más, Kínán kívüli szervezetek becslései közötti nyilvánvaló ellentmondások pedig csak tovább erősítették a spekulációkat annak kapcsán, hogy a tavaly decemberben történt számos halálesetet a hírességek körében nem a koronavírusnak tulajdonították.
Decemberben rejtélyes módon, s szinte egyik napról a másikra vesztette életét Chu Lanlan operaénekes; Wang Jingguang díjnyertes filmrendező; Ni Zhen, egy kínai forgatókönyvíró; illetve Gong Jintang színész is. A lakosság a kínai Twitterként is emlegetett Weibón elterjesztett egy hashtaget, miszerint „az első koronavírus-hullám nem okozott tömeges haláleseteket”, ezzel egyértelműen megkérdőjelezve a hivatalos járványügyi adatokat.