Hiperszonikus rakétát tesztelt az amerikai légierő, ezúttal nem volt gond
Az amerikai légierő az elmúlt hétvégén sikeres rakétatesztet hajtott végre, egy hónappal azután, hogy csúsztatni kényszerültek a programjukat a közelmúltban tapasztalt repülési rendellenességek miatt.
Az USA is igyekszik fejleszteni a rakétáit, legutóbb egy hiperszonikus fegyvert teszteltek sikeresen. Szombaton került sor a tesztre, de erről csak most számoltak be, két nappal azután, hogy minden rendben zajlott a programban, amit korábban bizonyos problémák miatt el kellett csúsztatniuk.
Egy levegőből indított gyorsreagálású fegyvert teszteltek, amit egy B-52H típusú bombázóról indítottak útjára Dél-Kalifornia partjainál. A közleményben foglaltak szerint hiperszonikus sebességet értek el a rakétával, amivel ezúttal nem akadtak gondok.
Az amerikai légierő ezúttal szűkszavú volt, nem árult el további részleteket a tesztről, leszámítva azt, hogy az sikeres volt. Nagy eredménynek tartják a tesztet, mely fontos pontja a légierőt érintő fejlesztéseknek.
Az ARRW egy olyan hiperszonikus fegyver, ami egy gyorsítórakéta segítségével éri el Mach 5 feletti sebességet, azaz a hangsebesség ötszörösére képes felgyorsulni. A gyorsítórakéta leválását követően a rakéta nagy sebességgel siklik a célpont felé, majd megsemmisíti azt.
A CNN a cikkében arról ír, hogy a légierő korábban sokat küszködött a fegyver tesztelésével, mivel a sikeres tesztet megelőzően háromszor is kudarcot vallottak. Mielőtt a fegyver gyártásra kerülne, a Pentagon mindenképpen meg akar arról bizonyosodni, hogy az új fegyver biztonságosan és hatékonyan működik.
Az USA azután adta meg a zöld jelzést, hogy aggódni kezdtek a kínai és az orosz rakétaprogramok miatt, nem akartak lemaradni a fegyverkezési versenyben. Oroszország már éles körülmények között is használt hiperszonikus fegyvereket, az ukrajnai háborúban vetettek be Iskander és Kinzhal rakétákat. A Pentagon szerint 10-12 ilyen fegyvert használt az orosz haderő az ukránok ellen, akik lassan három hónapja tartják magukat, köszönhetően a Nyugattól kapott fegyvereknek is.
Ugyan az USA elkötelezett ezen fegyverek fejlesztésében, hangsúlyozták, hogy a legköltséghatékonyabb kombinációt keresik, és még mindig nyitott kérdés számukra, hogy mi a legjobb megoldás erre. Tehát nem akarnak ész nélkül költekezni, így további tesztek várhatóak, míg megtalálják azt a rendszert, ami hatékony, biztonságos, és egyúttal költséghatékony.