Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hidrogént állítottak elő elektromosságból mikrohullámok segítségével

A vadonatúj technológiának köszönhetően az energiatárolás, illetve a szintetikus üzemanyagok, valamint a zöld kémiai anyagok előállítása egyaránt sokkal hatékonyabbá válhat.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A vadonatúj technológiának köszönhetően az energiatárolás, illetve a szintetikus üzemanyagok, valamint a zöld kémiai anyagok előállítása egyaránt sokkal hatékonyabbá válhat.

Az Universitat Politècnica de València (UPV) és a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC) tudósai kizárólag elektromosság felhasználásával hidrogént és egyéb kémiai vegyületeket tudtak létrehozni mikrohullámok bevetésével. A felfedezést óriási előrelépésként könyvelték el, hiszen a módszerrel a feldolgozóipar dekarbonizációját jelentős mértékben fel lehet gyorsítani. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

José Manuel Serra, a Kémiai Technológiai Intézet professzora szerint az új technológiában óriási gyakorlati potenciál rejlik, főleg energiatárolás és mesterséges üzemanyagok kitermelése terén:

„Mivel manapság a közlekedés és az ipar főleg a dekarbonizáció és az elektrifikáció felé tolódik annak érdekében, hogy 2030-ra és 2040-re teljesítsék a fosszilis forrásokból származó energiafelhasználással kapcsolatos kvótákat, ezért az eljárás elősegítheti az alternatív megoldások alkalmazásának elterjedését.”

Az új módszer nemcsak hogy jelentősen csökkenti a pénzügyi kiadásokat, hanem a mérnökök dolgát is megkönnyíti, ugyanis az elektrokémiai folyamatokat bárminemű elektródák bevonása nélkül el lehet végezni.

José Manuel Catalá, a UPV ITACA Intézetének kutatója további hasznos tényezőkről számolt be:

„Az új metódusnak hála Napból vagy szélből származó megújuló energiaforrásokat változtathatunk át, ezáltal növelhetjük a zöld üzemanyagok és termékek hozzáadott értékét. Szinte végtelen felhasználási lehetőségünk van, így abban bízunk, hogy az új energiatárolási rendszer hamarosan beépülhet a feldolgozóipar mindennapjaiba.”

Az új eljárás egyik talán legnépszerűbb előnyének az akkumulátorok ultragyors feltöltése bizonyulhat, mivel a módszernek köszönhetően az aksik maximális kapacitásának eléréséhez alig néhány másodperc szükséges csupán.

A technológiával gyakorlatilag azonnali elektroninjekciót indukálhatnak az energia tárolásáért felelős fémanód elektródán, ami azt jelenti, hogy drasztikusan lecsökkenthető a töltési idő.