Hasi zsírszövetek fordíthatják vissza az öregedést?
Egereken végzett kísérletekben megfigyelték, hogy egyes zsírsejtek leállíthatják az immunrendszer degradációjáért felelős folyamatokat.
Egereken végzett kísérletekben megfigyelték, hogy egyes zsírsejtek leállíthatják az immunrendszer degradációjáért felelős folyamatokat.
Az emberi öregedés során az ellenállóképesség fokozatosan csökken, melynek következtében sokkal érzékenyebbé válhatunk a különböző betegségekre.
A svájci Berni Egyetem kutatócsapata speciális fehérvérsejteket, úgynevezett eozinofilokat vizsgált, amelyek meggátolják a fertőzések kialakulását, egyúttal elősegítik a gyulladások intenzitásának csökkentését. Ezek a hasznos leukociták a véráramban és a hasi zsírrétegben egyaránt megtalálhatóak, fő szerepük pedig az immunfunkciók fenntartása az egészséges embereknél.
Minél idősebbek vagyunk, az eozinofil sejtek koncentrációja egyre inkább apad, miközben a gyulladásokért felelős mikrofágok felszaporodnak a hasi zsírszövetben, ezáltal felborul a természetes egyensúly, így felgyorsulnak az öregedési folyamatok.
A tudósok e jelenséget vizsgálva egy rendkívül biztató metódusra jöttek rá. A fiatal, egészséges egerekből kivont eozinofil sejteket idősebb egyedekbe fecskendezve el tudták fojtani az idősödéssel kapcsolatos gyulladásokat, ezért nem kizárt, hogy ugyanez a módszer működhet akár a humán szervezetben is.
Nemcsak az öregedést tudták lelassítani, hanem az idősebb egerek fizikai kondícióját is erősítették, ezek a rágcsálók ugyanis egyrészt sokkal jobban reagáltak a vakcinás kezelésekre, másrészt az erőnlétük egyaránt feljavult.