Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Háromdimenziós atlasszal jósolhatják meg az éghajlatváltozás kimenetelét

Háromdimenziós atlasszal jósolhatják meg az éghajlatváltozás kimenetelét

Háromdimenziós atlasszal jósolhatják meg az éghajlatváltozás kimenetelét
Twenty20

Az óceánok oxigénhiányos vize jelenti a legnagyobb veszélyt a tengerekben élő állat- és növényfajokra, ezért az MIT tudóscsapata egy 3D-s atlasz készítésébe kezdett, amellyel előrejelezhetőek az éghajlatváltozás negatív hatásai.

„Széles körben várható, hogy az óceánok az éghajlat melegedésével oxigénhiányosak lesznek. A helyzet azonban bonyolultabb a trópusokon, ahol óriási kiterjedésű oxigéndeprivált zónák vannak. Fontos, hogy részletes térképet készítsünk ezekről a térségekről, hogy legyen összehasonlítási alapunk a jövőbeli változásokhoz” – mondta Jarek Kwiciensko, aki Andrew Babbinnel, az MIT Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszékének karrierfejlesztési professzorával együtt fejlesztette ki a szóban forgó atlaszt.

A térkép eddig két hatalmas méretű régiót fed le a Csendes-óceánban, közülük az egyik a dél-amerikai partvidék közelében található és nagyjából 600 ezer köbkilométer víztérfogattal rendelkezik, amivel 240 milliárd olimpiai úszómedencét lehetne megtölteni.

A 3D-s térképet négy évtizednyi óceáni adat összegzésével, vagyis mintegy 15 millió mérés felhasználásával készítették el.

Fotó: MIT

A vizsgálatok két fő okból fontosak. Elsősorban lehetővé teszik, hogy átláthatóvá váljanak a főbb halászati és tengeri ökoszisztémák közötti határok, ezáltal elősegíthetik a természetvédelmi erőfeszítések implementálását, másrészt kiderülhet, pontosan milyen koncentrációban van jelen a dinitrogén-oxid, ami erős üvegházhatású gáznak minősül.

Az új atlasz és a létrehozására szolgáló technika remélhetőleg további térképeket fog eredményezni a világ más, szintén oxigéndepriváció által fenyegetett részeiről, így részletes betekintést nyerhetnek a klímakutatók ezen érzékeny területek éghajlatának változásába.