Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Három érdekes tény a karanténokról

Attól függően, hol él az ember, már tapasztalhatta az elszigetelődés első élményeit, vagy éppen most táraz be WC-papírból és tésztából, hogy felkészüljön rá. Nem egyszerű dolog az embernek elzárkózni a társas kapcsolataitól, de még mindig jobb annál, mint amit a történelem során megtapasztaltak az emberek. Íme, 3 érdekes tény a karanténról.

Most
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A karantén szó Olaszországból származik 

A bubópestis egykor sokkal elterjedtebb volt a földön, de még ma is van átlagosan évi 7 megbetegedés az Egyesült Államokban. Az 1347-1351 közötti pestisjárványban 20 millióan haltak meg Európában, de Velence egyáltalán nem volt érintett.  Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A gazdag kikötőváros egy „kórházat” épített a Poveglia szigeten, és minden érkező embert 40 napra kötelezően odazártak, mielőtt még beléphetett volna a városba. Úgy hívták, hogy quarantinario, az olasz 40 szó után.  Mai napig több, mint 1500 test fekszik egy tömegsírban a szigeten, és a quarantinario szóból származik a mi karantén szavunk is. 

Az űrutazókat is karanténba helyezték 

A NASA karanténba helyezte az űrből visszatérő asztronautákat. Mielőtt még a tudósok megvizsgálták volna a holdról hozott mintákat, nem igazán tudták, hogy mivel van dolguk. A paraziták, holdvírusok, fertőző baktériumok mind lehetőségként merültek fel, még mielőtt kiderült volna, hogy a Hold csak egy élettelen kődarab.  Az asztronautáknak 21 napot kellett karanténban eltölteniük, miután visszaérkeztek a földre. Az Apollo 14 küldetés után beszűntették az eljárást. 

A lépfene-sziget 

A második világháború idején a britek arra is gondoltak, hogy a gyilkos lépfene (anthrax) baktériumot, amely általában a kérődzőknél fordul elő, német városokba dobnák le. Belélegezve a lépfene majdnem mindig halálos, és az elszaporodott baktérium sokáig tartó járványt okoz, amely a termőföldben és az állatokban is megmaradhat. 

Ahhoz, hogy a britek kipróbálják az elméletet, szabadon bocsájtották a lépfenét a skóciai Gruinard – szigeten. A teszt annyira sikeres volt, hogy 50 évvel később is karantén alatt volt a sziget, mert annyira fertőző volt az emberek számára. Az 1980-as években aktivisták a sziget földjével töltött borítékokat küldtek politikusoknak, a szennyezés eltávolítását követelve. Alapos formaldehides takarítás után a szigetet 1990-ben ismét biztonságosnak ítélték a hatóságok. 

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.