Érdemes Szputynik után Janssen-vakcinát kérni harmadik oltásnak?
A keleti vakcinákkal beoltott személyek csak nehezen utazhatnak külföldre, ám egy harmadik védőoltással már zöld utat kaphatnak.
A jelenleg érvényben lévő magyar ajánlások alapján az Egészség Kalauz szerint a következők szerint lehetséges a covid elleni vakcinákat kombinálni:
- AstraZeneca (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, AstraZeneca
- Janssen (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, Janssen
- Moderna (mRNS): Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Moderna
- Pfizer (mRNS): Sinopharm, Janssen, AstraZeneca, Pfizer
- Sinopharm (inaktivált): Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Sinopharm
- Szputnyik V (vektorvakcina): Pfizer, Moderna, Sinopharm, Szputnyik
Falus Ferenc immunológus úgy gondolja, orosz vakcinára Janssen-oltást kérni meggondolatlan lépés:
„Mind a Szputnyik, mind a Janssen vektorvakcina, ráadásul mindkettő ugyanazt az adenovírust tartalmazza. Ez azt jelenti, hogy a két adag orosz oltóanyag által keletkezett immunválasz semlegesíti a harmadikként beadott Janssent, vagyis ez a kombináció kifejezetten hátráltatja a védelem kialakulását. Semmiképp sem ajánlom, komoly gondokhoz vezethet.”
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő Facebook-oldalán az alábbiakat írta a harmadik vakcinák kapcsán:
„Vizsgáljuk meg a dolgot: a harmadik oltás hazai protokollja immár nem zárja ki az azonos vektorvakcinákkal való (azaz homológ) újraoltást. Ez vonatkozik az AstraZeneca, a Janssen és a Sputnik oltásra is (ez utóbbinál harmadik oltásként az első, Ad26 komponenst adják). Tehát nem arról van szó, hogy továbbra is félni kell az egyazon adenovírus vektor elleni immunreakció miatti hatáscsökkenéstől, mert már vannak vizsgálati adatok arra, hogy a harmadik oltások elfogadható immunválaszt generálnak. Mivel a Janssen is Ad26 adevovírust használ vektorként, csakúgy, mint a Sputnik V első komponense és a Janssen újraoltás igazoltan működik, logikusan várható, hogy Sputnik V-re ráoltva is működik. Viszont ez nincs bizonyítva.”