Halott bolygókkal díszelegnek az univerzum kannibálcsillagai
Asztronómusok egészen különleges csillagokat fedeztek fel, melyeket elpusztult bolygórendszerek maradványai és törmelékei vesznek körül.
A Nature Astronomy tudományos folyóiratban közzétett publikációban európai tudósok részletezték a Gaia obszervatórium által négy fehér törpéről begyűjtött adatokat, amelyek a csillagok kompozíciójára és az atmoszféra összetételére utaltak.
Rájöttek, hogy a szilárd felszínnel rendelkező kőzetbolygóknál megszokott fémek a megfigyelt csillagok környékén is jelen voltak, amiből arra a következtetésre jutottak, hogy egykori planéták maradványai keringhetnek a kannibálcsillagok körül.
Mindegyik vizsgált fehér törpe egykoron naprendszerük központi csillaga volt, pontosan úgy, mint a mi bolygórendszerünk esetében a Nap. Amikor azonban megkezdték az összeomlásukat, a környéken lévő bolygókat a gravitációs erők hatására egyszerűen szétszakították.
Miközben megtörtént ez a tragikus folyamat, az égitestek kőzetköpenyét szó szerint felemésztették a csillagok, a maradék anyag pedig az atmoszférába szóródott, ahol szintén a gravitációs vonzóerők következtében saját pályára álltak.
Vajon ez lehet Földünk sorsa is néhány milliárd év múlva? A tanulmányért felelős Warwick Egyetem kutatói szerint nem valószínű.
Boris Gaensicke, az egyetem tudósa elmondta, a Földet az egyre táguló, vörös óriássá duzzadó Nap szimplán felfalhatja, a visszamaradt kőzetdarabokat lehetetlen lesz azonosítani.
„Nem hinném, hogy idegen civilizációk csillagászai képesek lesznek detektálni a fehér törpe után fennmaradt Teslák lítiumion-akkumulátorainak maradványait, sokkal inkább aszteroidák és üstökösök törmelékeit csodálhatják majd meg” – tette hozzá némi iróniával megfűszerezve Gaensicke.