Halálosabb brit–amerikai koronavírus-hibridmutánstól tartanak a tudósok
Előzetes adatok alapján a Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban azonosított koronavírustörzsek egy mutálódott hibriddé alakultak át, ami fertőzőképesebb lehet az eredeti variánsokhoz képest.
A rekombináción átesett törzs nagy része a nagyobb fertőzési mutatóval rendelkező Kent-variánsból áll, amelyet még szeptemberben regisztráltak először az Egyesült Királyságban – írta a Mirror portál.
A B.1.1.7-es törzset azután fedezték fel, hogy Nagy-Britanniában feloldották a hónapok óta tartó országos zárlatot még december közepén. Azóta kiderült, hogy Los Angeles környékén is kialakult egy lokális vírustörzs, amely ellenálló a szervezetben termelődött antitestekre.
A korábban detektált mutációkkal ellentétben az új hibrid több covid-törzs jellemzőit is magáénak tudhatja, habár az még kérdéses, pontosan milyen mértékben másolhatja le a kiindulási változatok tulajdonságait.
A hibridet elsőként a Los Alamos Nemzeti Laboratórium kutatója, Bette Korber találta meg, a felfedezésről kollégáit először a február 2-án a New York-i Tudományos Akadémián tartott gyűlésen értesítette.
Elmondása szerint minden bizonnyal az egyik legfertőzőbb törzset azonosította, amit eddig máshol szerencsére nem detektáltak.
„A hibridizációs folyamatok során a vírus sokkal fertőzőképesebbé és ellenállóbbá válhat, így egy olyan kórokozó jöhet létre, ami ellen még a vakcinák hatékonysága is gyengülhet” – mondta Korber az eseményen.