Hiába nem volt haiti útlevelük, 41 gyermeket toloncoltak ki az Egyesült Államokból
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerint több tucat nem haiti útlevéllel rendelkező gyermeket küldtek Haitire az amerikai kormány e heti nagyszabású kitoloncolási akciójának részeként.
Szerdáig, a legfrissebb rendelkezésre álló adatok szerint az Egyesült Államokból 12 járattal összesen 1424 kitoloncolt érkezett Haitire – közölte Giuseppe Loprete, az IOM misszióvezetője, aki segít az újonnan érkezők feldolgozásában.
Közülük több mint 170 gyermek, akik közül legalább 41-en külföldi állampolgársággal rendelkeznek – mondta. Bár szüleik haiti állampolgárok, legalább 30 gyermeknek chilei, kilencnek brazil és kettőnek venezuelai útlevele van – tette hozzá.
„A gyerekek ezekben az országokban születtek, nagyon jól beszélnek spanyolul” – mondta Loprete, aki hozzátette, hogy az IOM felveszi velük kapcsolatban a kapcsolatot a külföldön élő haitiak minisztériumával. Arra a kérdésre, hogy mi lesz ezekkel a gyerekekkel, Claude Joseph haiti külügyminiszter a CNN-nek azt mondta:
Hozzátette, hogy szándékában áll beszélni más regionális kormányokkal, amelyek állampolgárai a deportáltak között vannak. A chilei bevándorlási hatóság csütörtökön a CNN-nek azt mondta, hogy az országban született vagy állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező gyermekeket visszafogadják.
A brazil külügyminisztérium közölte, hogy „egyelőre nem kaptak értesítést a bejelentett problémáról”, de a brazil állampolgárok számára konzuli segítséget nyújtanak. Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma növelte a Haitire irányuló kitoloncolási járatokat, miközben a Biden-kormány a texasi Del Rio városában lévő amerikai-mexikói határon több ezer migráns – köztük sok haiti állampolgár – beáramlásával küzd.
Csütörtökön Daniel Foote, az Egyesült Államok haiti különmegbízottja lemondott posztjáról a kitoloncolások miatti tiltakozásul. Levelében azt írta, hogy „nem kíván kapcsolatba kerülni az Egyesült Államok embertelen, kontraproduktív döntésével, hogy több ezer haiti menekültet toloncol ki”, hivatkozva az elszegényedett karibi országban jelenleg is fennálló humanitárius válságra.
Haiti még mindig az elnök nyári meggyilkolásának politikai következményeitől és az augusztusi 7,2-es erősségű földrengéstől szenved, amely több mint 2000 ember halálát okozta. A fővárost, Port-au-Prince-t – ahová sok bevándorló érkezik – erőszakos bűncselekmények, gyújtogatások és nyereségvágyból elkövetett emberrablások sújtják.
Az UNICEF szerint az Egyesült Államok határáról Port-au-Prince-be visszatoloncolt három haiti bevándorlóból kettő nő és gyermek, köztük különleges szükségletekkel rendelkező újszülöttek.