Amikor a háborús övezetből az egyetlen út Oroszországba vezet, az ukrán menekülteknek leplezniük kell gyűlöletüket
Reméljük, hogy soha nem fogjuk megtapasztalni azt, amit az ukránok: az oroszok lerohanták országukat, ám a háborús övezetből az egyetlen út is Oroszországba vezet, így erőn felül kell teljesíteni, hogy elrejtsék az oroszokkal szemben érzett gyűlöletüket.
Egy júliusi napon, amikor hatalmas hőség tombol, több száz ukrán próbál pihenni egy kicsit a kosárlabdapályából átalakított menedékhelyen, ahol fémágyak vannak felsorakoztatva. Pár holmijukon, valamint az átélt borzalmakon kívül jelenleg nincs semmijük.
Ám mivel ez a „biztonságos menedék” Oroszország határain belül van, nem szívesen osztják meg egymással történeteiket: a 45 éves Alekszej Necsipurenko elvesztette végtagjait, amikor az oroszok bevonultak Mariupolba, lábát szilánkosra törték a lövedékek, feleségét pedig a saját szeme láttára gyilkolták meg az oroszok.
A férfi jóformán magatehetetlenül fekszik az ágyon, mire megérkezik egy orosz orvos, aki aközben, hogy ellátja sebeit, megpróbálja meggyőzni a súlyosan sérült és gyászoló férfit, hogy valójában nem is Oroszország, hanem Ukrajna a felelős a szenvedéseiért.
A CNN-nek nyilatkozva Necsipurenko megosztotta, épp akkor kezdtek bevonulni az oroszok Mariupolba, amikor ők még a városban tartózkodtak, ezért végtelenül arcátlannak tartja, hogy megpróbálják hazugságokkal meggyőzni arról, hogy nem az agresszor a hibás sérüléséért és felesége haláláért.
A menedékhely, ahol jelenleg Necsipurenko is lábadozik, a dél-oroszországi Taganrogban van, mindössze 110 kilométere a kegyetlenül ostromlott Mariupol városától, ahol Mariupol utolsó ukrán védői hosszú heteken át tartották magukat az Azovsztal acélműben, miközben az oroszok megállás nélkül bombázták őket és a civileket.
Emberi jogi szervezetek jelentése szerint az oroszok rendszeresen „szűrik” az ukránokat, mielőtt az oroszországi ideiglenes menedékhelyekre szállítanák őket, s egyáltalán nem engedik be azokat, akiket „veszélyesnek” minősítenek. Az oroszországi Taganrogban lévő menedékhelyen tartózkodó ukránok nem szívesen mesélnek, ugyanis attól tartanak, hogy az oroszok további nyomásgyakorlással ellehetetlenítik őket.