Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hableány-katasztrófa: milliós jutalom jár a nyomravezetőnek

A koreai szokások szerint a család addig nem nyilváníthatja halottnak az eltűnt rokont, míg teljesen meg nem bizonyosodnak a sorsáról, illetve abban bíznak, hogy megadhatják az áldozatnak a végtisztességet.

...svg content...Fotó: A Hableány-emlékmű a Margit hídnál 2021. november 2-án. Ezen a napon Mun Dzse In dél-koreai köztársasági elnök és felesége, Kim Dzsong Szuk koszorút helyezett el az emlékműnél Varga Mihály pénzügyminiszter társaságában. A Hableány sétahajó 2019. május 29-én süllyedt el Budapesten, a Margit híd közelében, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A Hableányon 35-en utaztak, 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet. Hét turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast továbbra is eltűntként tartanak nyilván. MTI/Balogh Zoltán
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Koreai Köztársaság budapesti nagykövetségének honlapján, illetve egy újságban is megjelent felhívásban kerestetik a három évvel ezelőtti dunai hajóbaleset utolsó áldozatát, a megtalálónak pedig egymillió forintot ajánlottak fel.

A konzuli szolgálat szerint erre azért van szükség, hogy megnyugtassák az áldozat hozzátartozóit, illetve végtisztességet adhassanak a 41 éves szöuli édesanyának. Park Csul Min, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövete úgy véli, a baleset okozóinak felelősségre vonásánál fontosabb, hogy a tragédia minden áldozata örök békére lelhessen.

Dr. Sógor Zsolt budapesti ügyvéd, a Hableányt működtető társaság és a hajó személyzetének jogi képviselője arról nyilatkozott, miszerint a június 23-án folytatódó büntetőeljárás újabb bírósági szakasza szempontjából is lényeges, hogy ismert legyen az utas sorsa.

Azonban Sándor Ferenc egykori műszaki honvéd, búvár szerint ez gyakorlatilag lehetetlen a folyamatos víz alatti bomlás, a folyó mozgása, illetve a vízben élő ragadozók miatt. Elmagyarázta, ezek a hatások olyan változásokat tudnak előidézni a holttesten, amely rendkívüli módon megnehezíti a beazonosítást.

Majd kifejtette, egyedül a DNS-vizsgálat vagy a nő ruházata adhat támpontot, ha előkerül a holttest, ám minimális esélyt lát erre, hiszen a Duna erős sodrású, három év alatt pedig 1700 folyamkilométert is sodródhatott Budapesttől.

Úgy véli, egy ekkora terület átvizsgálása milliárdos nagyságrendű költséget vonna maga után, hangsúlyozva, hogy nem a pénz a lényeg, sokkal inkább az a gond, hogy ennek megvalósítása annyira lehetetlen feladat, mint „megtalálni Attila, a hun király sírját” – derül ki a Blikk beszámolójából.

A koreai szokások szerint a család addig nem nyilváníthatja halottnak az eltűnt rokont, míg teljesen meg nem bizonyosodnak a sorsáról. Emiatt a Hableány áldozatainak emlékművén is csak 26 koreai utas neve szerepel, amelyre csak később kerülhet fel az elhunyt édesanya neve.

A Hableány-tragédia hároméves évfordulója néhány nappal ezelőtt, május 29-én volt. A balesetet heten élték túl a sétahajón tartózkodók közül, illetve 27-en meghaltak, azonban az utolsó utas holtteste azóta sem került elő.