Ha ez így lesz, még több életet menthetnek meg a Szputnyik V koronavírus elleni vakcinái
Egyre kevesebben mernének arra fogadni, hogy az oroszok oltása nem kapja meg az európai engedélyt, mert nagyon úgy tűnik, hogy meglesz a zöld jelzés .
Várhatóan engedélyezik majd az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen kifejlesztett Szputnyik V orosz oltóanyag forgalmazását az Európai Unióban – mondta a német szövetségi kormány munkáját a fertőző betegségek elleni védekezés ügyében ajánlásokkal segítő testület, az állandó oltási bizottság (STIKO) vezetője egy szerdai lapinterjúban.
Thomas Mertens a Rheinische Post című lapban közölt interjúban úgy fogalmazott, hogy a Szputnyik V „egy jó oltóanyag, amelyet vélhetőleg egyszer majd az EU-ban is engedélyeznek”. Hozzátette, hogy az orosz kutatók igen tapasztaltak a vakcinafejlesztésben, és a SARS-CoV-2 elleni készítményük „ügyesen felépített” szer.
Kifejtette, hogy a Gamaleja kutatóintézet fejlesztése az úgynevezett vektorvakcinák csoportjába tartozik, csakúgy, mint az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari óriáscég együttműködésével kifejlesztett oltóanyag.
Azonban az AstraZeneca-vakciával ellentétben a Szputnyik V más-más úgynevezett vektorvírust tartalmaz az első és a második adagban, ami „nagyon okos megoldás, mert így megakadályozza a vektorokra adott immunválaszok révén esetleg fellépő hatékonyságcsökkenést”.
Hatásosnak bizonyult koronavírussal szemben az egyik antidepresszáns gyógyszer
A független egészségpolitikai tanácsadó testület vezetője a többi között arról is szólt, hogy biztosra vehető, hogy gyerekeknek is lesz oltás a SARS-CoV-2 ellen. A gyártók már vizsgálják, hogy miként hatnak szérumaik gyerekeknél – mondta, megjegyezve: „nem biztos, hogy még az idén lesz ebből valami”, de előfordulhat, hogy az év végén már el lehet kezdeni a gyerekek beoltását.
Az oltási kampány németországi alakulásáról szóló kérdésekre azt mondta, nem szívesen ad előrejelzést arról, hogy mikorra lehet beadni a védőoltást mindenkinek, aki szeretné. Ugyanakkor „leglábbis remélem, hogy őszre már jól látható lesz az oltások hatása” – mondta Thomas Mertens.
Rámutatott, hogy a kampány elsőbbségi sorrendjének elején álló csoportoknál, az idősotthonok és az ápolási otthonok lakóinak körében máris jelentősen csökkent a súlyos megbetegedések és a halálesetek száma.