Felboríthatják az emberi szervezet hormonháztartását a gyorsételek
A nagyvárosi rohanó életmód mellett egyre kevesebben főznek vagy sütnek maguknak otthon, a gyorsételek elterjedésével pedig súlyos egészségi kockázatoknak vannak kitéve az emberek.
A George Washington Egyetem kutatói rájöttek, hogy a gyorskaják többségében jelen vannak az úgynevezett ftalátok, melyeket a vegyiparban lágyító szerként hasznosítanak a különféle műanyagfajták rugalmasságának megőrzése érdekeben – írta a Gizmodo magazin.
Az emberi szervezetre ugyanakkor káros hatást fejtenek ki, ugyanis endokrin károsító vegyi anyagnak (EDC) számítanak, ami azt jelenti, hogy felborítják a természetes hormontermelést, és megzavarják a szervezet rendeltetésszerű működését.
Korábbi kutatások során kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, akik magasabb EDC-koncentrációnak voltak kitéve, nagyobb eséllyel alakult ki asztma vagy kóros elhízás, felnőtt korukra pedig impotenciával és terméketlenséggel küszködtek.
A tudósok 64 darab, hamburgerből, sült krumpliból, csirkefalatokból, burritóból, valamint pizzából vett minták alapján megállapították, hogy 81 százalékuk tartalmazta a DnBP nevű ftalátot, míg 89 százalékukban egyértelműen jelen voltak a nem ftalátokhoz köthető lágyító szerek is.
Főként az elkészítés során használt gumikesztyűk a felelősek a ftalátszennyezésért, ezért legjobb megoldás az lenne a problémára, ha a jövőben egyrészt szabályoznák a feldolgozási módszereket, másrészt az emberek kevesebbet ennének gyorsételekből, amelyek magas szénhidráttartalmuk miatt sem éppen előnyösek.